| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena care vrea sa fuga de acasa, ea fiind minora(face 16 ani in Octombrie).Am zis ca o primesc la mine pentru o saptamana, dar oare daca maicasa o da la politie.o gaseste politia la mine? Ea a mai plecat acum cateva saptamani 2 luni de acasa si atunci nu o dat-o la politia.Are destule motive sa plece,parinti ei nu se inteleg deloc,taicasau este un alcoolic, iar astazi a batut-o foarte rau maicasa.

7 răspunsuri:
| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Buna! Daca ea va pleca de acasa parintii ei sigur vor suna la politie nestiind ce se intampla cu ea. Fiind prietena cu ea cu siguranta o vor cauta la tine si in cele din urma o vor gasi.Mai bine ai sfatui-o sa se linisteasca si sa isi rezolve problemele cu parintii ei. Poti avea si tu probleme acoperind-o.
Succes.

| Rebeeca17 a răspuns (pentru Sanusperiniciodatalamaibine):

Parinti ei nu stie ca este prietena cu mine, iar ei cred ca merge la un baiat acasa.Ea a mai plecat 2 luni de acasa, iar atunci parinti ei nu au sunat la politie.Eu acum stau singura ca ai mei sunt plecati 2 saptamani din oras, iar eu fac 18 ani in Martie.

| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns (pentru Rebeeca17):

Nu stiu ce sa-ti spun. daca crezi ca asta o ajuta este bine. daca nu, ajut-o sa isi rezolve problemele cu ei.Totusi,fuga nu este o solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci ea cu parintii n-o sa se inteleaga in veci.
Dar nici varianta de a o primi la tine nu e prea buna, tocmai pentru ca ai putea avea si tu probleme cu politia.
E foarte complicata povestea asta. Faza e ca nu ne alegem parintii si fie ca vrem sau nu, pana la 18 ani cam suntem la mana lor.Acum ea n-ar putea face nimic, pentru ca e minora, nici 16 ani n-are.Singura cale e sa ii evite cat mai mult pana la 18 ani si atunci poate sa plece fara nici o problema.
Pana atunci...imi pare rau pentru ea. Spune-i sa fie puternica.

| SimonaQs a răspuns:

Inteleg ca esti prietena buna cu ea dar din punctul meu de vedere nu prea ar fi in regula sa stea la tine cine stie ce se poate intampla dar la rudele ei nu poate sa apeleze sa o ajute poate sta la ei...(parerea mea) happy

| Dafuqq a răspuns:

O data ce parintii tai sunt de acord, da.
Dar ar fi alta solutie:
Tu fiind prietena ei spune-i sa ii convinga pe parintii sai sa mearga la un psiholog impreuna cu ea o data pe saptamana.
Cu timpul ar trebui sa se rezolve.
Si parintii ei ar trebui sa se desparta, deoarece un alcoolic cu o mama nebuna nu prea se inteleg. Mda straight face

| cosmiin a răspuns:

Ai grija ca poti sa ajungi prin tribunale pentru chestia asta, avand peste 16 ani raspunzi penal si poti fi acuzata de coruptie, asa ca mai bine nu iti fa de lucru.