| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o întrebare, sper ca ma puteți lamuri.
In data de 12 Decembrie am facut sex neprotejat, iar partenerul meu a ejaculat in mine. La 9 ore dupa contact am luat pilula contraceptiva de la Escapelle. Țin sa mentionez ca menstruația ar fi trebuit sa imi vina in data de 21 Decembrie, dar nu a apărut. Am facut un test de sarcina la 9 zile dupa contactul sexual, test ce a iesit negativ. Dar totuși am simptomele premenstruale ( ma dor sanii, ovarele si sunt nervoasa ). Imi puteți spune daca pastila afectează in vreun fel menstruația sau o dereglează? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii din pastila Escapelle prin actiunea lor de inhibare a activitatii glandelor endocrine din organism provoaca dereglari masive/dramatice a intregii activitati hormonale normale pe termen lung. Printre aceste dereglari si modificari prima manifestare care apare de regula este posibila intarziere a producerii menstruatiei, insa este imposibil de anticipat si/sau de precizat numarul zilelor de intarziere. Simptomele premenstruale au aparut in mod firesc dintr-un motiv simplu si clar si anume; fiindca este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina in urma unui sex intretinut cu 9 zile inainte de inceperea menstruatiei chiar daca se produce ejacularea spermei in vagin. Ti-ai administrat in mod absolut INUTIL pastila Escapelle deoarece sexul a fost intretinut intr-o perioada 100% nefertila adica intr-un moment in care era IMPOSIBIL sa existe in uter un OVUL VIABIL care sa devina o sarcina, o situatie demonstrata atat stiintific cat si experimental/medical. Daca te-ai fi adresat unui medic ginecolog acesta ti-ar fi explicat toate aceste lucruri/aspecte si ai fi evitat sa-ti provoci singura rau. Asa se intampla din pacate deoarece cu totii procedati intr-un mod cu totul IRESPONSABIL. Dar raul fiind facut, urmeaza sa suporti consecintele pe parcursul a mai multe luni viitoare. Multa sanatate.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila Escapelle afecateza intotdeauna sistemul hormonal, fiind o bomba care da peste cap tot organismul.
Menstra nu va mai veni normal pentru 3-6 luni, uneori ajungand la 1 an, ca sa se poata regla si intra in normal.
Asate este cel mai rau efect secundar al pastilei, sistemul tau hormonal fiind complet ravasit, menstra venind la perioade necunoscute, ovulatia producandu-se aleator.

| zed0mrt a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci nu sunt semne ca as putea fii însărcinată?

| Violleta2022 a răspuns (pentru zed0mrt):

Nu am de unde sa stiu daca esti ori nu. Pentru ca nimeni, dar absolut nimeni nu va putea sa-ti spuna acum cand iti vine urmatorul ciclu. Inainte sa iei pastila aia trebuia sa te interesezi ce efecte dezastruoase are pentru organismul tau si ce sanse sa ramai gravida ai.
In principiu, pastila functioneaza in proportie de 95%, deci are o marja de eroare de 5%.
Dar, mai corect era sa calculam daca tu erai in perioada fertila, sa vedem ce sanse ai sa ramai gravida.
Erai sau nu in perioada fertila?

| zed0mrt a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu eram

| Violleta2022 a răspuns (pentru zed0mrt):

Daca nu erai in perioada fertila, de ce ai mai luat pastila aia?
Ti-ai complicat inutil existenta si sanatatea pentru luni foarte multe de acum incolo.

| Andreeeeeeeaa a răspuns:

Normal nu afecteaza, logic au fost facute cu gandul la toate intrebarile la care ne-am putea gandi, sanii te dor pentru ca se aproprie perioada si nervoasa exact happy