| H3lllkitty a întrebat:

Buna!
Am si eu o intrebare.
Stie cineva daca pot incepe sa iau anticonceptionale pentru prima data si fara sa am aceea perioada de menstruatie asa cum este scris pe prospect?
Si daca da, cum as face sa aman menstruatia pentru cateva zile happy?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Anticonceptionalele sunt prescrise de un medic ginecolog sau endocrinolog in urma unor teste si masuratori valorice hormonale, ca sa stie ce se potriveste organismului tau, fiindca risti sa iei anticonceptionalul contraindicat si sa iti dereglezi sistemul hormonal, putand sa te ingrasi foarte mult, sa-ti apara par pe fata, chisturi ovariene, tumori samd.
Odata ce medicul iti va prescrie anticonceptionalul perfect pentru tine, iti va explica si cum sa-l folosesti, inclusiv despre menstruatie samd.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Anticoncepțioanele se iau începând cu prima zi a menstruației și se dau cu prescripție medicală.

| Andreeush a răspuns:

Fără recomandarea medicului nu sunt indicate.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Bună. Tocmai se ia în momentul în care începe menstruația el are efectul de a o opri. Dacă iei cu o zi-doua înainte sa intri în perioada cred ca ar fi de ajuns sa îți oprească.