| alexutzu08 a întrebat:

Buna am o intrebare daca prietena mea a luat anticonceptionale yasmin azi in prima zi dar nu e prima zi de menstruatie, menstruatia ar trebui sa vina peste vreo 7 zile,, maine am putea face sex neprotejat fara probleme? k pe prospect zice sa ia in prima zi de menstuatie as vrea sa stiu daca isi fac efectul si daca putem face sex neprotejat maine daca a luat azi prima pastila.Va multumesc!

5 răspunsuri:
| Cătălina a răspuns:

Nu, deoarece nu le-a luat corect. Si chiar de le=ar fi luat corect, in prima saptamana nu se putea intrucat organismului ii ia un timp sa se acomodeze cu ele.

| mona a răspuns:

Efectul nu si-l face dupa numai o zi, deocamdata nu va ramane decat sa va protejati o perioada

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Prospectul TREBUIE respectat ÎNTOCMAI, altfel îşi DEREGLEAZĂ tot organismul - iar efectul contraceptiv NU va exista în prima lună!

Deci NU puteţi face sex neprotejat în prima lună!

Aceste tablete se iau în PRIMA zi de menstruaţie - TREBUIE să AŞTEPTE până atunci!
Dacă le ia în prima zi, atunci efectul este "imediat", deci puteţi face sex neprotejat din ziua următoare!

Dacă le ia în zilele 2-5 de menstruaţie, atunci efectul intervine DUPĂ 7 zile - deci, în primele 7 zile TREBUIE să folosiţi metode contraceptive alternative ( prezervativ sau ovule spermicide ) - iar din a 8-a zi puteţi face sex neprotejat!

ATENŢIE cum sunt luate anticoncepţionalele : dacă NU le ia CORECT, poate rămâne însărcinată!

| Phoenix231 a răspuns:

Prietene fi atent aici, Yasminul are in el si anticonceptionale deci nu e nev sa ile dai pe am2.
dai doar yasmin si (se ia in fiecare zi la ore fixe) dupa vreo 4 zile asa puteti sa o faceti cum vreti voi, iti poti da si dumu in ea nu va ramane gravida, si eu fac la felbig grin...

| diana99999 a răspuns:

Buna. intreaba un doctor pentru ca pe inernet sunt o gramada de prodti care iti vor da un sfat gresit.winking