| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Va rog sa-mi raspundeti mai ales fetele care au facut ce vreau sa fac eu... M-am gandit sa iau anticonceptionale fara sa merg la medicul ginecolog pentru ca mi-e rusine...Intrebarea mea este:Oare am vreo sansa sa nu-si faca efectul daca le i-au fara prescriptia medicului? Exista acest risc? Multumesc anticipat:*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista riscul sa nu-si faca efectul si, mult mai important, exista un mare risc sa faci tumori de ovar, endometru si san, benigne sau maligne. Am vazut fete de 18-25 de ani care au facut cancer mai ales de ovar fiindca si-au autoadministrat contraceptive fara indicatia medicului, fara consult in prealabil si la fiecare 6 luni. Altele, destul de multe, au facut tumori benigne, tot in special de ovar, care au necesitat scoaterea chirurgicala (de multe ori de urgenta a ambelor ovare. Asta inseamna ca au intrat la menopauza, adio viata sexuala normala, adio copii, bun venit osteoporoza.
Este ce mai mare tampenie sa iei anticonceptionale fara a merge la ginecolog, Iti poate pune viata in pericol sau te poate mutila pe veci. Orice femeie normala la cap merge la ginecolog macar anual incepand cu luna imediat urmatoare inceperii vietii sexuale. Administrarea de anticonceptionale e insotita obligatoriu de examen ginecologic la inceperea administrarii si la fiecare 6 luni (sau mai des daca apar ceva probleme).
Daca esti suficient de matura sa faci sex, atunci in mod obligatoriu esti suficient de matura sa mergi la ginecolog. Daca rusinea e mai mare decat necesitatea, inseamna ca esti prea imatura pentru sex, ca nu ai discernamantul necesar si trebuie sa revii la abstinenta pana te vei maturiza suficient.

8 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu merită să rişti. Ţi-a explicat brigaela foarte bine riscurile la care te supui. Există cabinete de planing, există oameni prietenoşi şi deschişi cu care poţi discuta de metodele de contracepţie pentru a alege una care ţi se potriveşte mai bine. Pentru anticoncepţionale din câte ştiu se fac analize de sânge. Nu are de ce să-ţi fie frică. Mergi la medic!

| anonimmmmm a răspuns:

Asta este si problema, nu doar ca nu-si fac efectul, dar poate avea si un efect negativ, Du-te la medic pentru ca nu este deloc rau, el iti cunoaste organismul si iti poate da niste pastile anume pentru ceea ce iti trebuie tie.Nu fa greseala asta deoarece nu-i bine deloc.Eu prima data cind am fost la doctor aveam si eu emotii mari, dar nu este asa de rau, te acomodezi, merita sa te sacrifici daca tii la corpul tau.

| sorina_2296 a răspuns:

Nu cred ca este vreun pericol, dar totusi ca sa fi sigura si sa nu mai ai temeri du-te la eu ginecolog nu ai de ce sa te rusinezi.
Succes!

| sweety_2724 a răspuns:

Nu cred ca nu-si fac efectul, dar trebuie sa te duci neaparat la medicul ginecolog (de la primul contact). El stie ce fel de anticonceptionale sa iei, sau daca cumva ai vreo problema sa-ti zica daca poti sa iei sau nu.Eu zic sa te duci.Multor fete le este rusine, dar medicul nu iti face nimic.Sunt OK.

| DominicxD a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie rusine. Du-te la un medic dinasta care sa nu aiba legatura cu parintii tai. Succes! eu am luat diane 35 pentru alta problema si mi se facea rau de la ele si am renuntat si acum fac injectii sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Tocmai de aceea se iau după un consult medical amănunțit pentru că sunt multe complicații care pot apărea în urma administrării lor incorecte.
Mergi la o femei ginecolog și vei primi mai multe sfaturi, de preferat un cabinet particular, cei din spital sunt foarte agresivi verbal și nu asta vrei.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel putin in prima faza, poti merge la un cabinet de planning familial, ei sunt chiar mai in masura decat medicul ginecolog sa iti prescrie anticonceptionalele potrivite corpului tau. Acolo ti se vor pune numai o serie de intrebari si eventual analize de sange, dar este mult mai bine asa decat sa le iei dupa ureche; efectele secundare pot fi foarte neplacute.