| SValentinaS a întrebat:

Buna, am si eu o nelamurire:Am inceput sa iau anticonceptionale din prima zi a menstruatiei dar in prima zi am avut o scurgere maronie – rosiatica si nu a curs mult, nu sunt sigura daca a fost prima zi de menstruatie sau nu incat sa stiu daca anticonceptionalele isi vor face efectul sau nu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca NU esti ferm convinsa ca prima pastila de pe primul blister/folie cu pastile anticonceptionale (AC) folosit a fost administrata in mod foarte sigur in primele 24 de ore ale menstruatiei (atunci cand metoda contraceptiva este folosita pentru prima data), in acel caz daca se intentioneaza sa se intretina contacte sexuale, in mod obligatoriu trebuie sa fie folosit in paralel cu pastilele AC si o metoda de protectie de baraj, adica prezervativul, sau coitul intrerupt pe perioada de administrarea a primelor 7 pastile AC de pe primul blister/folie cu AC folosit. Ejacularea spermei in vagin devine posibila si permisa numai dupa ce au trecut minim 7-8 zile fata de prima zi a ciclului menstrual aflat in curs de desfasurare. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Andrei258 a răspuns:

Daca luati pentru prima data Anticonceptionale e normal sa aveti asemenea scurgere pentru ca se activeaza hormonii responsabili a patit si fosta la fel de asta stiu asa i-a zis cand am fost la control cu ea se speriase tot asa