| SValentinaS a întrebat:

am si eu o nelamurire:Am inceput sa iau anticonceptionale din prima zi a menstruatie dar in prima zi am avut o scurgere maronie – rosiatica si nu a curs mult iar de 3 luni menstruatia ma tinea 4 zile acum 5, nu sunt sigura daca a fost prima zi de menstruatie sau nu incat sa stiu daca anticonceptionalele isi vor face efectul sau nu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca NU esti foarte sigura ca ai folosit prima pastila AC de pe prima folie/blister cu AC, chiar din prima zi de menstruatie, in acel caz in perioada primelor 7 zile, pot fi intretinute numai/doar acte sexuale care vor fi in mod obligatoriu protejate prin folosirea prezervativului. Protectia contraceptiva totala si definitiva se instaleaza incepand din a 8-a zi. Din acel moment eficienta contraceptiva a metodei devine maxima ceea ce permite sa poata sa fie intretinute acte sexuale neprotejate pe intreaga perioada cat vor fi folosite pastilele AC. Pastila AC care urmeaza sa fie folosita, trebuie sa fie prescrisa in mod obligatoriu de un medic ginecolog pentru a se potrivi cat mai perfect cu activitatea hormonala a ta, Multa sanatate!

1 răspuns:
| Stropdeploaie a răspuns:

Îți recomand să iei anticoncepționale ..doar după prescripția medicului ginecolog. Altfel poți să faci o dereglare hormonala!