| iuhiyguy00567 a întrebat:

Am si eu o nelamurire la care vreau raspuns urgent, va rog mult! In weekend am facut petting cu prietenul meu... Si de la petting a incercat sa ma penetreze, ceea ce nu s-a putut ca ma durea foarte rau! De cateva zile am greturi, stari de voma, ameteli si ma dor sanii rau. Exista riscul unei sarcini? Tinand cond ca el nu a ejaculat si nu a introdus penisul in vagin... Decat l-a frecat de mine, atat. Am citit diferite articole gen 'poti ramane insarcinata de lichidul dinaintea ejacularii', articole ce ma fac sa devin paranoica! Mentionez ca sunt virgina si din cate am calculat eram la ovulatie! Astept raspunsuri cat mai repede, multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca nu ai citit un lucru esential si anume ca NICIODATA nu pot sa apara simptome de sarcina in aceasta scurta perioada de cateva zile ulterioare sexului. Singurul indiciu care apare in primele 2 saptamani de dupa data producerii ovulatiei in cazul formarii unei sarcini il reprezinta neinceperea menstruatiei la data calculata. Primele simptome de sarcina pot sa apara insa nu in mod obligatoriu si nu in cazul tuturor femeilor insarcinate, doar din momentul in care sarcina are minim 6-7 saptamani. Orice stari de greata, voma, ameteli, angoase, irascibilitate etc. reprezinta urmari ale stresului si paranoiei induse de teama de a nu ramane insarcinata. De asemenea tin sa te anunt ca pettingul are o regula de baza; se permite orice cu exceptia fantezie sexuala cu exceptia sexului. De asemenea daca ai fi citit despre lichidul preejeculator produs de glandele bulbouretrale ai fi aflat ca acest lichid in momentul producerii NU CONTINE SPERMATOZOIZI. Se poate doar contamina prin amestecare cu sperma ramasa in uretra dupa o ejaculatre produsa anterior. Prietenul tau este singurul care iti poate da raspunsul exact si corect, fiindca doar el stie in ce masura este capabil sa-si coordoneze, controleze si sa-si retina ejacularea. Alta data sa nu-i permiti sa incerce sa te dezvirgineze fara sa aiba montat prezervativ pe penis din 2 motive si anume se previne o sarcina nedorita si durerea dezvirginarii se reduce foarte mult la mai putin de 1/4 fata de dezvirginarea pe viu. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil, pentru ca, odata ce te-a durut, inseamna ca l-a introdus putin, poate 2-3 cm, dar indeajuns sa lase urme de sperma, avand si sanse de sarcina bineinteles.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt nu esti paranoica, chiar asa se intampla in partidele de sex, chiar asa poti ramane insarcinata si asa se fac copii. Tu ce te asteptai, sa-i aduca barza pe copii, iar voi sa va bucurati de sex nestingheriti?

| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste cu atentie si ia aminte. Din totalul celor circa 28-30 de zile ale unui ciclu menstrual normal, doar in cele 3-4-5 zile care reprezinta perioada fertila a ciclului respectiv, se poate forma o sarcina. In restul zilelor chiar daca ajunge sperma in vagin, teoretic este aproape imposibil sa se formeze o sarcina. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci si baiatul/barbatul, ar trebui sa cunoasca precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar trebui sa stii neaparat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa patrunda, ajunga, obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine pentru a fecunda ovulul (in cazul in care aceasta exista). In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata; IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA in mod obligatoriu in momentul producerii sexului si trebuie tot in mod OBLIGATORIU, SA PATRUNDA SPERMA IN VAGIN. Sper sa intelegi cele explicate chiar si doar asa foarte pe scurt. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila si el avea lichid preejaculator pe capul penisului este posibil sa fii gravida.

| Bitoiu_Andrei_1987 a răspuns:

In primul rand daca esti copil este posibila o nastere peste destul timp....cam 18 ani dar.....nu te teme! Iti sugerez sa te duci la medic cu parintii tai si sa ii spui simptomele! Este clar ca nu de la acea treaba s-a intamplat asta! Sper ca sunt de ajutor!