| rita a întrebat:

Am si eu o nelamurire si va rog sa ma ajutați. Iau Marvelon de ~6 ani. Am uitat sa iau pastila a2a din blister, pe care o luam normal la 22:00. Am avut contact sexual neprotejat in acea noapte la ora 3 dimineata. Mi-am dat seama de pastila uitata urmatoarea seara la 22:00, cand am luat pastilele nr 2 si 3. Mi -am sunat medicul care m-a sfatuit sa nu iau Postinor, insa sunt nelinistita. Voi ce parere aveti?
Intre timp am citit nenumarate articole...ma gandesc ca atata timp cat in pauza de 7 zile dintre folii, protectia se mentine, sper sa gandesc corect si sa nu se intample nimic. Sunt ingrijorata, numai la asta ma gandesc...
Dupa o sapt de la incident am observa5 firicele de sange si dureri de ovare. Sa fie ovulatie sau din cauza pastilei intarziate..se va pornii cm? Ajutor va rog! Ce riscuri de sarcina exista?

3 răspunsuri:
| rita explică:

Pai de la uitarea pastilei (ora 22) pana la contact (ora 3 dimineata aprox) nu au trecut 12 ore...dar pana la administrarea pastilelor au trecut 24... sper ca la asta te-ai referit si e ok! Doamne ajuta! Alte pareri?

| wolder a răspuns:

Daca nu au trecut 12 ore de la uitarea pastilei: esti protejata

nu mai face pauza intre folii, ia in continuare inca una

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, există RISC de sarcină :(

Administrarea pilulei uitate s-a făcut la PESTE 12 ore ( mai exact, după vreo 24 de ore ) - deci, efectul contraceptiv al tabletelor este DIMINUAT!

"3.4 Ce să faceţi dacă...
…uitaţi să luaţi comprimate
 Dacă aţi întârziat mai puţin de 12 ore cu utilizarea comprimatului, se menţine protecţia contraceptivă. Luaţi comprimatul imediat ce vă amintiţi şi utilizaţi următoarele comprimate la momentul obişnuit.
 Dacă aţi întârziat peste 12 ore cu utilizarea oricărui comprimat, protecţia contraceptivă poate fi scăzută. Cu cât uitaţi mai multe comprimate consecutive cu atât mai mult creşte riscul de scădere a eficacităţii contraceptive. Există un risc crescut de a rămâne gravidă dacă uitaţi să utilizaţi comprimate la începutul sau la finalul foliei. De aceea, trebuie să respectaţi regulile prezentate mai jos (a se vedea diagrama de mai jos).
Mai mult de un comprimat uitat dintr-o folie
Cereţi sfatul medicului dumneavoastră.
1 comprimat uitat în săptămâna 1
Luaţi comprimatul uitat imediat ce vă amintiţi (chiar dacă acest lucru presupune să luaţi două comprimate în acelaşi timp) şi luaţi următoarele comprimate la momentul obişnuit.
Utilizaţi măsuri contraceptive suplimentare (metodă de tip barieră) pentru următoarele 7 zile. Dacă aţi avut contact sexual în săptămâna dinainte de comprimatele uitate, este posibil să rămâneţi gravidă." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_1508_20.03.09.pdf? anmOrder...dci.

De asemenea, NU se poate administra "pilula de a 2-a zi" în timpul tratamentului cu AC şi încă cel puţin 3-6 luni după terminarea acestuia!

Toate cele bune.