| denisaMiruna32 a întrebat:

Buna.Am si eu o poveste mai ciudata.Acum aproximativ un an am cunoscut un tip de o retea de dating.Am tot vorbit,ne intelegeam perfect. Ne intelegeam de parca ne cunosteam din totdeauna. Am vorbit o perioada online dupa ne-am si intalnit si totul a decurs foarte bine si frumos. Dupa acea intalnire lucrurile s-au mai schimbat am ajuns sa ne ignoram fara niciun motiv unul pe altul. Oarecum intuiesc motivul pentru care s-a ajuns aici, eu am niste parinti destul de stricti si nu prea puteam face ce vreau eu, sa ies de exemplu seara pe afara si lucruri de genul.Chiar daca nu am avut o relatie cu acest baiat oarecum am prins sentimente fata de el si acum ca nu mai vorbim ma doare.In fiecare zi imi zboara gandul la el,imi e dor de mesajele lui, imi e dor de cuvintele lui frumoase, imi e dor de el.Si desi am incercat sa cunosc alti baieti nu am reusit deoarece simt ca nu ma mai pot atasa de niciun baiat si in loc sa trec peste aceasta situatie parca cu fiecare zi ce trece ma doare din ce in ce mai tare si nu stiu ce sa fac.As vrea sa ii scriu sa vorbim insa am o oarecare teama si nu stiu daca mi-ar mai raspunde. In situatia mea, credeti ca e vorba doar de atasament sau de ceva mai mult?

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Vine Craciunul si ai putea sa-i faci o urare draguta de Craciun,ca sa ai de unde incepe si sa iti si raspunda.
Esti foarte atasata de el si nu neaparat de el,ci de imaginea pe care ti-ai format-o singura despre cum ar trebui sa fie baiatul de care te poti indragosti.
Stii,toate avem in minte cam ce si cum ar trebui sa fie acel baiat, cum sa se poarte, cum sa ne vorbeasca, iar cand visele noastre devin realitate, baiatul devine obiectul pasiunii noastre.
Esti cam indragostita de el si asta e greu de depasit.
Asa ca, solutiile sunt doua.
1.Sau ii vorbesti din nou, fara sa insisti si urmaresti ce reactii are, dupa care tragi concluzii.
2.Sau nu ii mai scrii nimic,niciodata,il porti in tine ca un model al celui de care te vei indragosti candva si-ti duci viata mai departe,asteptand sa-l intalnesti.
Niciuna din solutii, insa, nu-ti rezolva imediat problema.
Dar cine a zis ca viata e usoara?
Nu mai fi trista, gandeste-te ce sa faci si fa ceva, pentru ca asta e de fapt, gandim prea mult si nu actionam deloc...
Mult succes si un Craciun frumos!

| mihai69 a răspuns:

O să dispară iute atașamentul ăsta când vei întâlni "Alesul".

| Goete a răspuns:

Tu trebuie sa stii cel mai bine sa iti identifici sentimentele, dupa un an te costa sa stii ce simti pentru el si ne intrebi pe noi dupa 5 randuri scrise...

Probabil iti lipseste atentia pe care ti-a dat-o. Cine stie; dar sigur ai lipsa de Dragoste.

| VoidEternal a răspuns:

Nu te costa nimic sa-i scrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei

Din tot ce ai descris pare a fi vorba de atașament

Ai fi surprinsă să știi câți dintre noi se atașează, aproape toți facem asta

Eu zic că n-ai nimic de pierdut dacă îi scrii, mai degrabă pierzi dacă nu îi scrii

Probabil că extremele și micile diferențe sporesc atracția, în timp ce atașamentul și partea cea mai însemnată ține de sentimentul de familiaritate pe care îl aveți unul față de celălalt

Succes