| Angelww a întrebat:

Buna, am si eu o problem.
Am avut relatie cu prietenul meu, de fiecare care data a fost protejat, nu am incercat niciodata fara si el s-a temut dar si eu ca sa nu facem vreo prostie, acum, trebuia sa mi se inceapa ciclul peste 7 zile si mi s-a inceput ieri. Am citit despre sangele ovarian care are loc de 1 -2 zile si despre menstruatia care vine odata cu sangele, astazi inspre seara m-am simtit balonata, constipatie, am citit pe net ca constipatia la fel face si ea parte din aceasta problema cu sarcina. Puteti va rog sa -mi ziceti unde a fost greseala si daca merita sa ma gandesc la asa ceva, mai am inca 3 zile de menstruatie, pot sa fac un test de sarcina acum in timpul mestruatiei sau nu, ma tem sa nu fie tarziu!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta reiese ca toate contactele sexuale intretinute au fost protejate si niciodata nu au aparut si nu au existat probleme in aceasta privinta. Pornirea sangerarii menstruale mai devreme sau mai tarziu cu cateva zile fata de data reiesita din calcul ca ar fi ziua menstruatiei nu reprezinta o ''problema'' fiindca se poate produce chiar si in cazul ciclurilor menstruale de tipul regulat. Pornirea menstruatii si desfasurarea sangerarii in conditii la fel ca si alta data, reprezinta garantia ferma ca in proportie de peste 99%, in ciclul menstrual abia terminat, NU s-a format si nu s-a instalat o sarcina in uter. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa poata fi considerat ca fiind VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99%, testul se efectueaza incepand cu ce-a de-a 7-a zi numarata fata de ziua in care a pornit menstruatia, adica peste 3 zile. In mod sigur nu poate exista o sarcina in conditiile descrise. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Stai linistita. O sarcina nu se formeaza chiar atat de usor. O sa iti explice, in curand, corbulalbrosu in termeni medicali. Pana o sa vada el intrebarea, te asigur eu ca totul este in regula.

| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!
Nu faci test de sarcina la menstruatie si nici dupa ureche, ca testul este irosit, fiind facut inutil.
Constipatia este produsa de ceea ce mananci, nu de sarcina!
In ceva: nu exista "sange ovarian", corect este: sange menstrual!
Faptul ca menstruatia a venit cu 7 zile mai devreme, este pentru ca ai ciclul neregulat si nu se succede lunar, la acelasi numar de zile.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia nu poti fi gravida.