| Xtremegirl a întrebat:

Ma aflu intr-o situatie ciudata...acum 2 saptamani am facut sex protejat cu prietenul meu, toate bune si frumoase, prevervativul nu s-a rupt. Acum cateva zile eram foarte balonata si aveam ameteli, asa ca ieri seara am facut un test de sarcina si a iesit negativ, iar azi mi-a venit menstruatia maro. Mentionez ca sunt si bolnava...ar trebui sa imi fac griji ca sunt cumva insarcinata?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta, precisa si exacta, afla ca sarcina NU se poate forma in urma unui sex intretinut : oricand, oricum, sau in orice conditii. Fiecare fata/femeie dar la fel si fiecare baiat/barbat indiferent de varsta avuta, in momentul in care au ajuns in situatia de a-si incepe viata sexuala, ar trebui sa stie, si sa cunoasca in mod foarte exact si précis procesul de formare a sarcinii. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretineti contacte sexuale, sa fii/fiti deja informati ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca cele 2 conditii trebuie sa se petreaca in mod obligatoriu in acelasi timp, adica sa se produca simultan si anume : 1-) In primul rand trebuie sa stii ca TU ca femeie poti sa ramai insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul a fost intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual actual, intruna dintre cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau chiar in ziua ovulatiei (cand exista deja un OVUL VIABIL in uter). Doar in acest caz si numai in acest moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid, care poate sa provina NUMAI din sperma, NU si din lichidul preejaculator. 2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI/DOAR daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate). Din datele prezentate de tine reiese foarte clar si sigur ca in urma sexului PROTEJAT de catre PREZERVATIVL folosit in mod sigur NU a ajuns sperma in vagin, astfel ca formarea sarcinii devine practic IMPOSIBILA in proportie de peste 99%. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Pai nu ai cum sa ramai insarcinata daca ai facut sex protejat si nu au aparut incidente nedorite gen sa se rupa prezervativul. Aveai simptome care seamana cu cele prementruale si ti a aparut si menstruatia care poate fi la inceput inchisa la culoare. Nu trebuie sa ti faci griji