| Andra2000456 a întrebat:

Acum cateva saptamani am avut ultimul contact sexual care a fost protejat. Menstruatia mi-a venit normal,la data la care trebuia sa vina,numai ca in zona pelviana sunt foarte balonata si nu inteleg de ce. In prima zi de menstruatie am avut dureri groaznice,dar pe parcursul celorlalte zile totul a fost ok. Imi fac griji in privinta unei sarcini. Ma ingrijoreaza faptul ca acea menstruatie ar fi putut fi sangereare de nidatie, dar din cate am inteles aceasta dureaza 1-2 zile si sangele este in cantitate mica. Sangerarea pe care am avut-o a durat aproximativ 6 zile si a fost in cantitati normale,la fel ca pana acum. As putea fi insarcinata? Prietenul meu mi-a spus ca prezervativul nu s-a rupt,pentru ca l-a verificat si chiar daca ar fi fost asa, nu si-a dat drumu in mine. Astept raspunsuri!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu astepta aici raspunsuri, mergi la medic acolo primesti consultatie si raspunsuri avizate, mergi la medicul de familie pentru a ti da trimitere la ginecolog. Sanatate multă, ce vârsta ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul multor femei procesul de eliminare a menstrei poate fi dureros si in unele cazuri trebuie folosite analgezice uneori foarte puternice pentru ameliorarea durerii chiar mai multe zile. Sangerarea de nidatie se rezuma la eliminarea unei cantitati infime de sange, 2-3 picaturi intr-o singura zi extrem de rar pe parcursul a 2 zile. Din acest motiv o menstruatie care se manifesta pe parcursul mai multor zile si care se comporta similar ca si mod de producere, ca nr de zile, cantitate, culoare, miros, flux zilnic, etc. cu menstruatiile avute anterior reprezinta garantia ca nu s-a format si instalat o sarcina in ciclul menstrual abia terminat. Poti fi perfect linistita fiindca ingrijorarea ta nu are nicio baza reala, se bazeaza doar pe o inchipuire, in consecinta intro astfel de situatie se poate considera ca nu exista teoretic nicio posibilitate de a fi insarcinata.Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida,

| Oana92 a răspuns:

Nu ai cum sa fii insarcinata, calmeaza-te! Cu atitudinea asta vei ajunge sa nu te poti bucura de sex pentru ca te vei teme mereu de o sarcina. V-ati protejat, prezervativul nu s-a rupt, a ejaculat in exterior si ti-a venit si menstruatia. Ce alta dovada mai vrei?

Plus de asta ma gandesc ca ai avut mai mult de 2 cicluri menstruale pana acum. Mi se pare incredibil ca nu iti dai seama dupa felul in care te simti, daca esti la menstruatie sau sangerarea are alte cauze...

| lexii25 a răspuns:

Insarcinata nu esti, asta e clar.

| Joaana a răspuns:

Nu esti insarcinata happy. Dar daca vrei neaparat sa te convingi, i-ati un test de sarcina de la farmacie. Aud diferite persoane care spun ca menstra poate sa iti vina si in timpul sarcinii. Mama mea, spre exemplu, asa a patit cu mine pe perioada sarcinii. Cel mai vizibil si prim semn al unei sarcini (am intrebat diverse femei si am citit documentare pe baza asta) este inegrirea mameloanelor si durerea persistenta de sani. Asa ca nu, nu esti gravida. happy