| BassHunter13 a întrebat:

Buna am si eu o problema! Am 18 ani si sunt la a doua experienta sexuala, problema mea este ca nici o data nu m-am terminat(ejaculat)nu inteleg de ce! In tinpul actului sexual este totul ok dupa vreo 10-15 min gata imi "moare"si nu ejaculez! Apropo in timpul masturbari nu am problemele astea adica daca ma masturbez ejaculez!
Am vreo problema?!
Multumesc
Fara intrebari stupide!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, ai facut exces de masturbare si acum suferi, din cauza asta, de o forma de impotenta (imposibilitatea ejacularii). Este frecventa la tinerii care fac abuz de masturbare si este accentuata daca faci sex cu o partenera pe care nu o iubesti suficient. Fiindca nu exista intimitate suficienta intre voi si te inhibi. Nu stiu de cata vreme esti cu aceasta partenera, dar iti recomand sa nu ajungi niciodata in pat cu o femeie cu care nu ai o relatie de minim 1 an, fiindca iti vei agrava problema. Cand esti in pat cu partenera, incearca sa te relaxezi, sa nu te mai gandesti la problema ta, ci numai la modul in care sa o satisfaci pe ea. N-o sa mearga din prima, dar daca ai rabdare si repeti mereu si esti preocupat numai de placerea ei, vei vedea ca iti vei pastra erectia. Dar e important sa o cunosti foarte bine, sa o iubesti puternic, ea sa fie intelegatoare, inteleapta, sa te iubeasca si sa te sustina moral.

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am citit in carti medicale si este demonstrat. Masturbarea de catre partener este act sexual. Chiar daca voi nu vreti sa acceptati niste realitati, asta nu inseamna ca ele nu exista. Nu sunt Mama Omida, dar ma bazez pe carti medicale, nu pe amintiri si cautari orbesti pe Google. Dancock, daca citeai un tratat serios, ai fi vazut ca ai oferit cauzele lipsei de erectie. Eu am inteles ca Raul are erectie, dar nu o poate mentine. Medicii si psihologii sunt de acord cu mine, spre deosebire de voi, si spun ca asta este cea mai frecventa problema a excesului de masturbare.
Suspectez intens ca toti domnii care au sarit sa ma jigneasca si sa dea raspunsuri ironice, se ironizaiu de fapt pe ei insisi, avand probleme cu potenta pe care nu vor sa le recunoasca. M-a mai injurat o data unul pe privat care sustinea ca sunt nebuna sa sustin ca un act sexual poate dura mai mult de doua minute, ca nu a auzit niciodata da un barbat care sa poate sa tina mai mult de atat si spunand ca in mod normal el ejaculeaza in primele 50 de secunde ceea ce este perfect normal si semn de virilitate, nu de ejaculare precoce cum am spus eu. Acum resimt la voi acelasi tip de reactie agresiva fara cauza. sa stiti ca nu trebuie sa recunoasteti aici ca aveti aceleasi probleme, dar puteti beneficia de sfatul meu, chiar daca va e greu.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, therefoyou, cartile medicale spun ca factori de risc suplimentari sunt: lipsa intimitatii intr-o relatie, relatiile sexuale intamplatoare, etc. Am avut si eu relatii si stiu cam cat dureaza sa se consolideze relatia si sa faci dragoste nu sex.
Nu am de unde sa stiu ca se datoreaza excesului de masturbare, dar am extrapolat din doua cauze: este cea mai frecventa problema sexuala a adolescentului si practic toate cazurile asemanatoare celui descris de Raul se datoreaza acestei cauze (excesul de masturbare, care este un surogat facil pentru sex). Daca la tine ar veni cineva si ti-ar descrie o problema foarte frecventa care are practic o singura cauza (cu exceptii aproape inexistente), nu ai presupune ca este vorba despre relatia cauzalitate-efect frecventa? Am si un argument suplimentar: Raul spune ca se masturbeaza fara probleme, desi are activitate sexuala si e la o varsta la care adolescentii incep sa renunte la masturbare (sau sa o rareasca foarte mult).
Dancock, din punctul tau de vedere pot fi gresite. Din pacate, practica le demonstreaza corecte. Si ma refer la studii ample si la experienta medicala de zeci de ani. Experienta ta personala este nesemnificativa in situatia data, fiindca este probabil sa fie o exceptie lipsita de relevanta in populatia generala.

| thereforyou a răspuns:

@ Brigaela esti cumva mama omida? Vaiiiiii cand am citit " sa nu ajungi in pat cu o femeie cu care nu ai o relatie de minim 1 an ". Masturbare in exces? La fel de bine nu ar putea fi si sex in exces? Actorii de filme xxx de ce nu au probleme cu asta? nu o fac in exces? De ce iti place sa raspunzi absolut la orice intrebare si inventezi tu un raspuns mirific?

| thereforyou a răspuns:

@ Brigaela
In primul rand tu nu stii daca el face exces de masturbare. In al 2-lea rand de ce ai impresia ca ne impresionezi cu texte de genul " se ironizaiu de fapt pe ei insisi, avand probleme cu potenta pe care nu vor sa le recunoasca." Daca esti cu adevarat un doctor, nu ai zice asta. Doctorii adevarati nu spun ca problema asta se datoreaza faptului ca relatia nu este de 1 an sau ca nu o iubeste foarte puternic. Asta ai citit tu in carti medicale?

| BlueHusky a răspuns:

Nu iti place fata.my pov

| BlueHusky a răspuns:

@Brigaela esti reala? "Exces de masturbare"?! "Sa nu ajungi in pat cu o femeie cu care nu ai o relatie de 1 an"? --Tu chair esti "moartea pasinuii"... daca ma masturbeaza prietena la ce capitol o trec?! mai am voie singur maine? Si aventurile de o noapte se pot uita sau ceva de genu' : La mine sau la tine? Aaaa nu scuze da-mi id de mess sau nr de tel si ne vedem peste un an! GET REAL!

| elenaA_9063 a răspuns:

Eu zic ca nu te simti in largul tau d-aia nu poti termina. Tu stii cel mai bine daca te inhiba sau nu ceva anume. Incearca sa scapi de orice fel de inhibitii. simte-te bine si atat! happy

| alecsutza_4184 a răspuns:

Incearca sa il ti treaz pe "mr happy" nu st...
ia-o usor si incearca sa fi cat mai excitat si sa te simti cat mai bine.
si nu are cm sa ai ceva daca in timpul masturbarii nu ai probleme.
incearca sa fi cat mai relaxat
fi tu insuti
simte-te bine si vezi daca mere.
pupiki bafta!

| ioana_8259 a răspuns:

Ptr ca nu iti ofera placere nu te excita sau nu te atrage persoana cu care o faci

| liviubat a răspuns:

Ramai la masturbare sau ia viagra!

| BassHunter13 explică:

Catre "X" am cea mai buna conditie fizica pentru ca fac fotbal de 6 anilaughing si nu cred ca este asta problema

| danc0ck a răspuns:

Brigaela, se poate sa dezinformezi mai mult? Răspunsul tău probabil e : " Da, ai facut exces de masturbare si acum suferi, din cauza asta, de o forma de impotenta (imposibilitatea ejacularii). " Unde ai citit tu asta?

Cauzele fizice pot fi, fie o boala or o disfunctie genitala, diabet, cancer, probleme ale prostatei, un dezechilibru hormonal, o problema cu coloana vertebrala, artrita.

| danc0ck a răspuns:

Ideea e simpla: pe acest site intra multe persoane juvenile sau, lipsite de experienta. ideile tale, care din punctul meu de vedere, sustinut de dovezi stiintifice, sunt gresite. Multe dintre aceste idei vor contura gandire unor persoane pe viitor!

| X_9155 a răspuns:

Nu ai conditie fizica si obosesti pbabil happy fa mai multa miscare

| X_9155 a răspuns:

Brigaela are dreptate. masturbarea excesiva poate avea diferite efecte atunci cand are loc actul sexual dorit. Ori poti termina foarte repede ( pentru ca asa te-ai obisnuit, masturbarea este o chestie pe care o faci rapid, scopul este sa termini cat mai repede, chiar si antrenamentul de a mentine erectia nu exista deci nu iti poti controla ft bine muschii; cealalt efect care poate aparea este ca pur si simplu nu poti sa termini, pentru ca prin masturbare te gandesti la tot felul de imagini, fete, pozitii, te uiti la filme ponro cu cele mai tari actrite, si astfel realitatea este extrem de deformata). DAR toate astea se rezolva cu exercitiu, si nu dureaza mult.trebuie doar exercitiu. Acesta este un raspuns din partea unui baiat, puteti sa il luati ca atare. Baietii stiu despre ce vorbesc, fetele nu cred ca au loc de opinii decat daca sunt medici.happy

| X_9155 a răspuns:

A si inca ceva raul. majoritatea acestor probleme sunt doar probleme care depind de psihicul tau, creierul e problema dar se rezolva ( actioneaza ca un fel de autosugestie). Creierul e de vina ca poti sa ai sau nu o erectie ( adica sa ti se scoale, ca asta inseamna). Nu e ceva ce poti controla. ori ai ori nu ai. ti se intampla cand vezi o fata frumoasa, cand vezi o masina, sau pur si simplu fara sa se intample nimic.

| zadog23 a răspuns:

Cred ca esti ipotent

| iulian74 a răspuns:

Raspunsul corect vine de la. alecsutza. la care mai adaug cateva. Uita de stanga sau dreapta care te-a satisfacut pana acum si concentreazate asupra partenerei, creierul tau va accepta intr-o zi ca femeia e mai placuta decat mana ta. Bafta

| Dumitru_4879 a răspuns:

Salut Raul, iti spun eu care este problema la tine - Masturbezi prea mult si te uiti filme porno prea des. Lasa aceste 2 chestii si va fi totul bine.winking