| Simona099 a întrebat:

Am si eu o problema. Am un iubit de un an si am inceput sa avem legaturi mai intime de putin timp si acum cateva zile s-au intamplat chestii. S-a jucat cu chestia lui in partea mea genitala fara sa ejaculeze si fara prezervativ doar s-a jucat nu am fost penetrata si sunt inca virgina. Problema ar fi ca nu stiu daca eram la ovulatie deci am inceput sa ma intreb de o presupusa sarcina nedorita. Am avut ciclul pe data de 19 iunie a durat patru zile ca de obicei si chestia asta s-a intamplat pe data de 8-9 iulie nu prea am un ciclu regulat adica am avut o fata si perioade in care doua luni nu mi-a venit dar in ultimele doua trei dati a venit relativ la timp. Nu prea stiu diferenta dintre cicluri dar ar fi cam 19 mai -19 iunie ultimele dar inainte de asta avusesem pauza doua luni cred sau oricum nu au fost datele acestea. Cel mai probabil eram fertila doar ca nu cred ca ar fi asa de usor sa raman insarcinata.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ultimele cicluri au avut durata de cica 28-30 de zile in acest caz teoretic ziua ovulatiei in mod normal trebuia sa se produca in zilele de 3-4 iulie iar perioada de fertilitate maxima in perioada cuprinsa intre 29 iunie-5 iulie.in consecinta "joaca" voastra s-a petrecut cu circa 3-4 zile dupa perioada periculoasa deci NU MAI ERAI FERTILA. Deoarece nu a existat sperma, penetrare, ovul viabil, probabilitatea instalarii unei sarcini in astfel de conditii devine atat practic cat si teoretic aproape IMPOSIBILA.Multa sanatate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt destui care se 'joaca' mai serios pe metoda 'las ca se abtine el', si totusi nu ajung la sarcina...
Eu sunt foarte pro prezervativ, dar pentru ce ai spus tu, nu prea avea rost.
Stai linistita.
Cand va veni momentul sa o faceti serios, sa folositi prezervativul.
O seara faina!

| Klandestin a răspuns:

Poate doar in gura

| Betrix a răspuns:

Mai repede poti ramane insarcinata daca el sta la 2 metri de tine si se masturbeaza si tu stai cracita si el incearca sa nimereasca gaura cu sperma.

| Senesis a răspuns:

Probabil ca nu. Aceasta teama am avut-o si eu, in trecut si am ajuns la o concluzie: cu prezervativ orice ar fi! Joaca sau nu, cu sarcina nu glumesti. Trebuia sa fi luat pilula de a doua zi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Senesis):

Pastila de a 2-a zi se administreaza doar in cazul in care il recomanda medicul ginecolog care considera ca sarcina nu mai poate fi evitata instalarea unei sarcini. Spre stiinta ta acea pastila nu este similara cu MENTOSANUL ca sa-l recomanzi sa-l foloseasca si altii in mod IRESPONSABIL asa dupa capul lor.A procedat corect, mai ales daca a fost la o consultatie ginecologica.

| Senesis a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Stiu ca este destul de periculoasa happy Dar decat o sarcina nedorita cu, care te vei chinui mult, parerea mea mai bine asa. Si asta o spun pentru ca dupa o astfel de "frica" nu se va mai repeta incidentul fara prezervativ asa ca nu va mai fi nevoie in viitor de o astfel de pastila. A zis cineva ca se ia ca mentosanul?