| mydreams a întrebat:

am si eu o problema, cea mai buna prietena a prietenei mele, se masturbeaza si cateodata mai abuzeaza si nu i-a mai venit ciclul de 2 saptamana, accea fata care se masturbeaza are 12 ani mai are putin si face 13 ani, dar adica la ea se cheama mastrurbare ca nu isi baga nimic inauntru ci da cu mana afara, si oare mai e virgina? si de ce nu i-a mai venit ciclu(iei acum o luna i-a venit ciclu pentru prima data), va rog mult, vreau sa o ajut

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este virgina si va fi pana va avea contact sexual cu un partener. Primele menstruatii sunt neregulate, nu e nimic anormal in asta si nu are absolut nici o legatura cu masturbarea. Menstruatia va aparea la un moment dat, sa stea fara griji.

| Rozasinimicmaimult a răspuns:

Stai linistita.nu e de la aia... pentru ca luna trecuta i-a vn pentru prima oara nu este regulat. si poate sa. i mai vina peste 2 luni. pana se reggleaza o sa dureze sa nu se sperie. dar la 12 ani. masturbare.happy. nu comentez am si eu prietene de genu...si li se intamplau la fel. nu conteaza sa stea lina ca o sa i se regleze cu timpu

| shishilik a răspuns:

La varsta asta, ciclul menstrual este neregulat. Poate veni o data la doua saptamani, sau o data la doua luni. Mie, spre exemplu, dupa primul ciclu menstrual, jumatate de an nu a mai venit deloc. Abia apoi a revenit oarecum normal. Masturbarea nu afecteaza cu nimic, ba chiar e foarte normala! Nu va mai faceti griji, ca e normal ce se intampla, dar ca sa fiti mai convinse puteti vizita un medic ginecolog care va va informa mai bine happy.

| mydreams explică:

Da, dar ea are 12 ani, si nu cred ca se poate numi masturbare ca nu isi baga degetul inauntru sau alc si afara, si mie cand am avut prima data ciclu mi-a venit dupa o luna in aceeasi zi si la ea a intarziat, si plus ca abuzeaza dar foarte rar si plus ca e Fata...

| Allecsa_4478 a răspuns:

Normal ca mai e virgina doar nu si-a bagat un penis inauntru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca esti chiar tu