| 123456_6824 a întrebat:

Am si eu o problema. Mi-am inceput viata sexuala acum vreo 2 luni(am 16 ani). Dar am o mica problema.La fiecare contact sexual apar sangerari.Nu am facut-o protejat dar de vreo saptamana iau anticonceptionale.Intrebarea mea este de ce apar acele sangerari?(nu sunt pe probleme deci...nu asta e motivul). Ma poate ajuta cineva?sadCat mai repede.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa discuti cu ginecologul care te vede regulat (si care ti-a recomandat anticonceptionalele). Cel mai adesea, aceste mici sangerari se datoreaza unor rani pe colul uterin, rani care daca nu sunt tratate la timp se transforma in cancer. Tinand cont ca tu ai un risc mare de cancer de col uterin datorat inceperii vietii sexuale atat de devreme, in perioada cea mai vulnerabila si periculoasa, trebuie sa fii de 10 ori mai atenta decat o fata care isi incepe viata sexuala la varsta potrivita. Eu cred ca daca la consultul ginecologic obisnuit nu se vede nimic, e cazul sa te internezi intr-o sectie de ginecologie si sa-ti faci o colposcopie cu biopsie din zonele suspecte. E posibil ca la varsta ta, leziunea sa fie mai profund, acoperita de rotatia colului si sa nu se observe decat cand e mult prea tarziu. Nu amana chestia asta. Tinand cont ca vine Pastele, daca mergi luni la ginecolog si apoi, daca e cazul, iti faci formele de internare, joi ai putea fi din nou acasa si curand ai putea sa stii ce ai de facut.

| catthshshshs a răspuns:

Nu e normal ce ti se intampla tie.La 16 ani? Nu e bine deloc ce ai facut.Nu ai organismul matur si poate de aia.Mergi de urgenta la medic.

| AlexandraR a răspuns:

Pentru ca ti-ai inceput viata sexuala, probabil, cu cineva care nu se prea poate lauda cu lungimea, iar himenul tau(sper ca stii ce este) nu a fost rupt in totalitate.

| babyy_8783 a răspuns:

Hmda acceiasi problema o am si eustraight face dar ma si doare la inceputul actului sexual, si ma obisnuiesc peurma 10 min poate si mai putin ma ustura ff tare si nu mai rezist si la inceput nu mi-a curs sange, nici acumstraight facenu stiu ce sfat as putea sa-ti dausad.

| 123456_6824 explică:

Dar sigur e asta motivul?sadpentru ca sunt cam ingrijoratrasadCand am avut primul contact nu a curs sangesad