| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Mi-a intarziat menstruatia 5 zile. Am avut primul contact sexual acum 3 saptamani, iar ultimul acum o saptamana. Am dureri de burta, sanii imi sun foarte sensibili si in ultimu timp au aparut si greturi.Azi am facut sport si dupa aceea am inceput sa am niste sangerari, dar nu abundente ca atunci cand iti vine menstruatia. As putea fi insarcinata daca de fiecare data ne-am protejat? Va rog raspundeti-mi urgent!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, PRIMA menstruaţie după deflorare poate ÎNTÂRZIA ( chiar mai multe zile, până la o lună ).

Apoi, dacă aţi folosit prezervativul şi l-aţi VERIFICAT după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

De asemenea, simptomele menţionate de tine pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Apoi, sângerarea de care spui este începutul menstruaţiei, aşa că stai LINIŞTITĂ!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ori prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Durerile de burta nu intra in categoria simptomelor de sarcina iar sanii nu devin sensibili dupa nici o luna, eu sunt sigura ca o sa-ti vina menstruatia, fa oricum un test de sarcina

Răspuns utilizator avertizat
| july00 a răspuns:

Fa un test de sarcina!

| ghinionistul112 a răspuns:

Cam 70 la suta este semn ca esti insarcinata dupa simptomele descrise... dar cel mai sigur este sa faci un teste de sarcina si daca e negativ, incearca sa faci si un teste de Papanicolau(o boala cu transmitere sexuala) la ginecologie! OBLIGATORIU

| MiaAtasiei a răspuns:

Se poate. exista si riscul asta insa ia ti mai intai un test de sarcina si vezi ce iese ca sa nu cumva sa te ingrijorezi degeaba.si eu am avut pr asta dar desi imi era greu sa ma gandesc sa mi iau un test sa verific am facut-o si m am linistit

| user0039 a răspuns (pentru MiaAtasiei):

Imi e un pic teama deoarece astea is simptomele unei sarcini. Si chiar nu sunt pregatita pentru un copil.