| bby5 a întrebat:

Buna:*am si eu o problema.mi-am inceput viata sexuala anul trecut nu am avut probleme cu menstruatia decat dupa 3 luni si mi-a intarziat 2 luni si cateva zile.de atunci nu am mai avut nici un contact sexual.tin sa mentionez ca aveam 14 ani anul trecut. trebuia sa imi vina pe 29 sau 01 iulie si nu mi-a venit nici pana astazi deci mi-a intarziat 1 luna si fix 2 saptamani.gravida nu am cum sa fiu ca nu am mai avut contacte sexuale.cred ca este o raceala.ma dor sanii doar in zona sfarcului si sunt tari burta este umflata si ma mai doare jos cand este frig. imi curge cam multa secretie dar nu miroase urat. ce spuneti credeti ca este o raceala? tin sa mentionez ca de 1 saptamana sunt racita si iau antibiotice poate sa fie si de la reaceala pe care o am? credeti ca pot sa iau pastile sa imi vina fara prescriptia medicuului? nu vreau sa afle mama. cam cat costa o consultatie fara trimitere?

Răspuns Câştigător
| pink94 a răspuns:

In primul rand nu trebuia sa-ti pui varsta, vezi si tu toata lumea stie sa te judece.Dc la varsta asta si dc nu mai tarziu? Da care e problema voastra? Fata a pus o intrebare, cine vrea raspunde cine nu se abtine.De parca toate care se leaga de varsta is maicute.Nu suport genu asta de fete,aiurea.
Deci,draga mea ciclu tau e neregulat,posibil sa te fi racit la ovale si ai facut o infectie,sau cine stie poate din cauza antibioticelor. Daca spui ca iti curge secretie,stiu ca pare lucru babesc dar mie chiar mi-a folosit,spalate cu bicarbonat si ala, si seara dupa ce ai facut la wc inainte de culcare spalate cu ceai de musetel, in cel mai rau caz daca te simti rau du-te la medicul de familie si povestetei ce s-a intamplat. Poti de asemenea merge si la un cabinet de planning familial, intereseaza-te daca este asa ceva la tine in oras si acolo sunt persoane de incredere, plus ca acolo cele mai intalnite sunt femei cu care sa vb, deci nu exista nici-o jena. Bafta si fa-te bine.

| bby5 explică (pentru pink94):

Multumesc :X

| pink94 a răspuns (pentru bby5):

Nu ai pentru ce, stai lin nu esti prima care trece prin asta happy, sper sa te ajute ce ti-am scris.

3 răspunsuri:
| LifeIsColour a răspuns:

laughingBuna,nu te supara dar asa faceti toate"nu vreau sa afle mama".Mai, dar la varsta de 14 ani sa o faci? Scuza-ma dar nu ai cum sa fii intreaga la minte,trebuia sa iti dai seama, sa fii constienta ca daca iti incepi viata sexuala, sau mai bine zis, din moment ce iti incepi viata sexuala iti asumi anumite riscuri, mai ales la varsta asta.Nu stiu ce ai putea tu sa faci de una singura in privinta acelei"raceli",mama trebuie sa fie cea mai buna prietena,nu sa ai secrete fata de ea. Poate ca nu este doar o raceala asa cum spui tu,cel mai bine ar fi sa mergi la medic,la un specialist,nu sa te indopi de medicamente in nestire,fara sa stii exact ce ai. Poate esti tu racita,dar eu nu imi amintesc ca pe mine,atunci cand sunt racita,sa ma doara sanii,sa am burta umflata etc.Cel mai bine, dupa parerea mea, ar fi sa mergi la un medic. Daca nu vrei sa afle mama ta, vorbeste cu cea mai buna prietena si fa-ti o programare, etc.Sau vorbeste cu o farmacista, chestiile astea nu ar trebui tratate precum o joaca de copii.Cat despre pretul unei consultatii fara trimitere, difera, de la problema la problema si de la medic la medic.Probabil te va costa 50 lei.Mai bine iti iei mai multi bani la tine pentru a fi sigurawinking