| iulymar a întrebat:

am si eu o problema si rog seriozitate!
am o relatie stabila de 4 ani de zile si bineinteles ca am trecut prin multe impreuna, dar...am descoperit ca de un an de zile are un mail de care eu nu stiam prin care comunica cu o fata pe care a cunscut-o in germania cand a fost cu facultatea. am citit mailurile si trebuie sa recunosc ca nu au fost declaratii de dragoste sau ceva de genu, ci ca sa-i caute de lucru in germania pentru 3 luni cat are concediu( el a avut mult timp o obsesie pentru a pleca dincolo pentru 3 luni). au mai vb si balalitati fara importanta. am mai descoperit ca prin mailu ala si paria, noi avand o problema cu pariurile sportive pentru ca eu nu sunt de acord cu asa ceva, iar el nu se poate lasa. imi promitea ca nu mai pariaza, nu mai paria o perioada apoi iar se apuca. deci am descoperit ca si-a facut si cont cu ajutorul la mailu asta, ca sa nu il descoper! .acum nu stiu ce sa fac,pentru ca nu ma dereanjeaza asa de mult ca a vb cu aia, cat ma deranjeaza ca de un an de zile nu stiu de mailul ala, ca ma mintit de fiecare data cand l-am intrebat de paruri a zis ca nu ca sa lasat, si ca a facut totul pe ascuns! sunt foarte dezamgita de el si i-am spus ca nu mai vreau sa fim impreuna, pentru ca nu accept minciuna,.el zice ca e si din cauza mea pentru ca i-a fost frica sa marturiseasca ca sa nu fac circ si ca sa nu ne despartim!
sincer nu stiu ce sa fac! dati-mi si voi o parere, un sfat in legatura cu asta, ar trebui sa il iert? mi-e frica pentru ca nu vreau sa cladesc pe minciuna si aveam planuri de viitor impreuna, dar daca deja de acum i frica de mine sa imi zica si ma minte nu cred ca are viitor!
ce ziceti? multumesc!

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Totul,intr-o relatie, se rezolva cu multa comunicare si cu si mai multa dragoste.
Daca dupa 4 ani,iubitul tau a gasit de cuviinta sa-ti spuna o minciuna,va trebui sa gasesti cauza reala pentru care ti-a spus-o!
Stii foarte bine ca increderea intr-un om se cladeste o viata intreaga si se poate pierde intr-o secunda,dar in cazul vostru,vezi ce anume l-a determinat sa minta.
Pentru ca nu e frica sa-ti spuna adevarul,e frica sa nu te piarda,la mijloc,ceea ce mie imi spune ca el tine la relatia voastra,foarte mult.
Poate prin felul tau de a fi,ceva l-a obligat sa nu-ti spuna adevarul,gaseste ce anume si cand a inceput asta!
Pentru ca ceva s-a schimbat,poate,si la tine,de a ajuns sa se teama si sa se ascunda de tine.
Stati de vorba fara sa va certati si arata-i intelegere,fa-l sa-si recapete increderea in tine,pentru ca el si-a pierdut-o intr-o oarecare masura, inainte sa ti-o pierzi tu, descoperind mail-ul lui!
Nu cred ca poti arunca 4 ani pentru un mail, eu nu as face-o.
Stati de vorba, serios! Regasiti-va!

| Crisu a răspuns:

Pe de-o parte ai dreptate, pentru ca nu puteti continua cu minciuni. Insa pe de alta parte, il inteleg si pe el, pentru ca poate intr-adevar ii era frica. Problemele de genul asta se rezolva prin discutii. Nu trebuie pur si simplu sa va despartiti. Trebuie sa vorbesti cu el si sa-i spui ca te-a deranjat ca a ascuns lucrurile astea de tine, si ca ar fi trebuit sa iti spuna ca...ii e frica de tine. Trebuie sa-l intelegi si pe el, si nu cred ca pentru atata lucru, sa renunti la o relatie de 4 ani. Acum, este alegerea ta. :*

| fabiola a răspuns:

Depinde de fiecare cat poate sa accepte imperfectiunile celuilalt cu care isi imparte viata.Pe unii ii dor cuvintele mai rau decat lovirea in sine.Nici eu nu accept minciuna. Si nici refugii de comunicare. Daca nu ai incredere in cel de langa tine,cu care imparti tot,care iti stie calitatile dar si capriciile,care ti le tolereaza, atunci in cine? Ceva se clatina dar te sfatuiesc cu calm si intelepciune sa discuti, sa luati o decizie in doi de care sa nu regretati mai tarziu!

| DNSK a răspuns:

Ti-a zis si el nu-ti mai zicem si noi! ca sa-l faci sa vorbeasca cu tine despre absolut tot, si sa nu aveti secrete, trebuie intai sa-l intelegi, sa-l incurajezi, sa nu-i faci show-u si scandal! fiecare baiat le are pe ale lui! unu pariaza, unu aparate, unu sta mult pe calculator la jocuri, altu'i cu meciurile la tv. fiecare are defecte! da pentru asta nu trebuie sa te comporti k in jungla cu el! ii suflet, ii prietenul tau, si trebuie inteles! si u ai toanele tale si el tace si nu zice nimic! fa si u la fel! daca vorbesti cu el si esti deschisa si nu urli si tipi nu o sa-i mai fie frica sa vorbeasca cu tine! nu mai fii asa comunista.

| didiDia a răspuns:

Parerea mea e ca nu are rost sa continui. O relatie bazata pe minciuna e egala cu zero. Daca il ierti acum, va ajunge cu timpul sa te minta lucruri si mai grave. NU te lasa impresionata de faptul ca a dat vina pe tine zicand ca te-a mintit pentru ca ii era frica de tine. Intr-o relatie trebuie sa existe incredere, sinceritate, comunicare, ceea ce la voi lipseste. Succes!

| NoName_8511 a răspuns:

Daca il iubesti enorm in cat sa te simti in stare sa ramai cu el, vorbeste cu el si spune-i ca nu e ok cu pariurile si ca prin asta te poate pierde... iar faza cu minciuna. nu cred ca exista persoana care sa nu spuna o minciuna. cat de mica ar fi easad.
Eu am prieten de un an jumate si ma minte de cand il cunosc, problema e ca se prinde singur in minciuni si e nevoit sa-mi spuna adevarul.straight face
Sa zici merci ca nu te-a inselat sau tradat...e cel mai groasnic sentiment posibil din lumea asta... Mult succes!