| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema si sper ca m-ati putea ajuta.Deci ultima oara cand am facut sex a fost acum 3 zile, neprotejat, iubitul nu a ejaculat in mine si am fost in perioada sterila. Mi-a intarzial ciclul 2 zile si de aceea sunt ingrijorata si as vrea sa stiu daca pot sa folosesc anticonceptionale acum ca sa fiu sigura ca nu raman insarcinata, pot sa folosesc? Mai au vreun efect? Tin sa mentionez ca mi-am inceput viata sexuala acum o luna si ciclul mi-a venit in acest interval.Astept sfaturi legate de anticonceptionale.Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se spune perioadă infertilă nu sterilă.
Dacă nu a ejaculat în interior a aplicat metoda coitului întrerupt, deci a existat o metodă contraceptivă.
Se poate vorbi de sarcină dacă ciclul menstrual a întârziat mai mult de 5-7 sau chiar 10 zile de la presupusa dată a sângerării.
Contraceptivele se administrează numai în urma controlului medical de specialitate deoarece sunt bombe hormonale şi pot fi nocive în loc de protecţie.
Anticoncepţionalele sunt monofazice, bifazice sau trifazice şi sunt făcute aşa pentru nevoile fiecărei femei în parte.
Sănătate şi mare grijă la igienă şi protecţie (prezervativ, acesta nu necesită prescripţie medicală, LovePlus sau Durex).
Pa, pa.

| alexel a răspuns:

Sfaturile legate de anticonceptionale pentru TINE le poti afla doar de la un ginecolog, in urma unui control. In nici un caz de pe site-uri unde pot posta si copii de 8-9 anisori. Lumea reala s-a schimbat dar tot reala a ramas.