| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema si sper ca ma veti lamuri.Am 17 ani si sunt virgina, nu am folosit niciodata tampoane interne, pe ciudatul motiv ca nu suport sa ma ating in acea zona.Chiar si un pic daca ma ating simt o usoara repulsie si o senzatie usoara de usturime. Ma gandesc ca la primul act sexual o sa ma simt la fel si mi-e cam teama. A mai patit cineva asa ceva? Multumesc si sper sa ma ajute cineva.

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

Te ustura pentru ca nu trebuie sa-ti atingi cu degetul uscat, spre exemplu, fiind o zona foarte sensibila.Vezi totusi sa nu ai vreo infectie netratata, asa nu ar strica sa mergi la un control de rutina.
Probabil ai fost crescuta destul de rigid in ceea ce priveste sexul daca simti repulsie la nivel psihic.Incearca sa nu te gandesti intruna la asta, lucruri vor veni oricum de la sine. Daca vei gasi persoana care te va face sa te simti bine in pielea ta si iti va oferi comfortul psihic, totul o sa fie in ordine.

6 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu folosi Ob-uri ca te dezvirginezi sigur.

Si nu te mai stresa de faptul ca ai acea repulsie; e doar faptul ca nu esti pregatita de o relatie sexuala si nu vezi inca ''placerile'' unui act sexual.E normal mai ales daca ai o educatie buna de la parinti, adica fara sex ''la liber''.

| Pissy a răspuns:

@CяﻵsŁﻵηε. Ce daca e virgina. Poate sa foloseasca OB`uri happy. S`a facut un studiu de o femeie ginecolog si s`a ajuns la concluzia ca acestea nu dezvirgineaza. Deci poate sa le foloseasca fara nicio teama. Cat despre usturime, cred ca ar trebui sa-ti faci un control medical. happy

| CяﻵsŁﻵηε a răspuns:

Bunahappy.
In primul rand,daca sti virgina, nu este rekomandat sa folosesti tampoane interne, foloseste-le pe cele pe care le lipesti pe chilot.always ultrahappy. ceea ce ti se intampla tie,este o teama de necunoscut,pentru ca nu si cum o sa fie,dar nu ai dc sa te ingrijorezi,va veni totul de la sine, iar atunci cand iti vei aduce aminte de problemele si grijile pe care ti le faci acum, te vei amuza singura.te pup:*.

| rila a răspuns:

Totul e in mintea ta. Asa ai crescut, cu teama de a baga ceva inauntru, si de asta ti se pare ca ai tot felul de senzatii ciudate si neplacute.
Ar trebui sa-ti bagi un deget sa vezi daca se intampla ceva si daca nu te musca, poti baga si OB-uri(sau tampoane interne cum le zici tu). Eu cred ca ar trebui sa treci peste faza mentala ca esti cam batrana pentru asta.
Cu sexul, stai linistita, dupa ce intra tamponoiul untern, uiti de mancarime, usturime si chiar de prejudecati.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rila, sperii fata laughing.
Dar ai dreptate.
Nu te musca fetita, si e mult mai ok decat cu chestiunea aia de absorbant.
Pont, foloseste ob pro comfort sunt mai bune.

| badabimbadabum a răspuns:

Rila sa inteleg ca s-a dezvirginat prima oara cu degetul. imi pare rau pentru el, eu zic sa stai linistita.