| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten si suntem de 6 luni impreuna.Stam in orase diferite, urmand ca in vara sa ma mut in acelasi oras odata cu intrarea la facultate.Acum se apropie Craciunul si el este hotarat sa isi petreaca sarbatoriile in familie, iar revelionul cu mine.Ma cam deranjeaza acest lucru. Apreciez foarte mult sarbatoriile de iarna, mi-ar placea sa am persoanele la care tin alaturi de mine(nu se pune problema sa ma duc cu el la parintii lui pentru ca ai lui sunt mai dificili.). Tot incerc sa ma conving ca este ok comportamentul lui. Tin sa mentionez ca este un baiat la locul lui si cuminte.Eu nu am o familie unita si majoritatea sarbatoriilor mi le petrec cu amicii iar el stie asta.Ma deranjeaza faptul ca el nu se gandeste si la mine ca o sa fiu singura de sarbatori.Il judec pe nedrept?

PS : Nu vreau raspunsuri aiurea doar ca sa primiti fundita.niste pareri argumentate daca se poate. Multumesc

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Il judeci pe nedrept. Craciunul se face intitdeauna cu familia. La tine este o situatie anormala, ca nu ai practic o familie reala. dar el are o familie si ar fi pacat de Dumnezeu sa-si petreaca Craciunul departe de ei. E pacat ca nu te accepta pe tine sub nici o forma, altfel ai putea sa faci un mic sacrificiu si sa le suporti "dificultatea" ca sa fii alaturi de el. Poate la anul vei reusi sa-i convingi cumva pe ai lui sa te accepte si vei petrece si tu Craciunul in familie, cu el si parintii lui.

| InvisibleGirl a răspuns (pentru Brigaela):

Nu e vorba ca nu ma accepta.Dar ei nici nu ma cunosc happy Sunt niste persoane dificile, spune prietenul meu si de aia nu indrazneste sa ma prezinte.Stiu este normal sa iti petreci Craciunul in familie, dar ma simt cam pe dinafara in acest caz.

| Brigaela a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Esti lasata pe dinafara de familia ta, nu incerca sa rasfrangi asupra lui ceva ce nu merge la tine acasa.

| Anca95 a răspuns:

Pai parerea mea in legatura cu spusele tale este pe undeva la mijloc.Sarbatorile in general se petrec alaturi de cei dragi pentru ca asa e traditia. Poate el obisnuieste sa petreaca aceste sarbatori in familiei, lucrul acesta aducandu-i aminte de copilarie si daca ar lipsi de la acea reuniune ar batea oarecum la ochi.Incearca sa faci in asa fel incat sa-l intelegi si sa te pui in situatia lui si daca iti doresti asa mult incearca sa te duci cu el la acea reuniune chiar daca spui ca familia lui este dificila.Cred ca te vor accepta avand in vedere ca esti persoana pe care fiul lor o iubesc si na este Craciunul si atunci tot omul trebuie sa fie mai bun. Oricum gandeste-te ca nici lui nu ii vine prea bine ca nu este langa tine sa iti ofere iubire si protectie, insa pe viitor daca o sa mai fiti impreuna lucrurile se vor schimba, in bine desigur fiindca asa cum spune-i tu o sa locuiti impreuna si relatia voastra va fi mai stransa.

| Chris a răspuns:

Da, gresesti. Trebuie sa ii acorzi putina libertate. Pana la urma nu o sa fii singura de sarbatori, vei fi cu ceilalti prieteni, iar cu el vei petrece timp de Revelion. El doreste ca de Craciun sa fie cu familia, poate ca a fost educat in acest spirit. Esti putin egoista; tind sa cred ca trebuie sa lasi de la tine, sa va urati "Craciun fericit!" doar la telefon, cu promisiunea ca trecerea in urmatorul an o veti petrece impreuna. Oricum va fi, eu iti doresc sarbatori frumoase!

| ROB3RT89 a răspuns:

Eu zic ca il cam judeci putin,craciunul il petrece in familie,toate bune si frumoase! Dar uite ca s-a gandit sa petreaca noaptea dintre ani cu tine, eu zic ca e destul de ok comportamentu luihappyEu cand sunt pus in astfel de situati incerca sa-i multumesc pe toti, cum a facut si el!

| InvisibleGirl a răspuns (pentru ROB3RT89):

Revelionul inseamna mult prea putin pentru mine happy O zi ca oricare alta. Daca stau in pat si dorm pana a2a zi nu pierd nimic happy.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Pentru mine craciunul e asa, in fine...In alta ordine de idei,de ce nu faci revelionu la el?! Daca parinti lui sunt mai dificili asta e, nu are treaba una cu alta, voi sa fiti sanatosi si fericitihappy

| simina a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat ar fi trebuit sa te prezinte familiei lui si sa nu te lase singura de sarbatori mai ales de Craciun.Cat sint de dificili? Si chiar daca sint trebuie sa lupte pentru tine nu sa te lase singura cum va arata viata ta alaturi de el daca mai importante sint alte persoane chiar daca sint din familie? Un om care te iubeste muta muntii din loc pentru tine fara sa stea pe ganduri!

| InvisibleGirl a răspuns (pentru simina):

Cam asa gandesc si eu.Dar dupa cum observi multe persoane ii sustin atitudinea.Nu pot sa il acuz ca nu ma iubeste. Pentru ca mi-a dovedit intotdeauna ca o face happy