| Eve000 a întrebat:

Ar putea o tulburare de alimentatie(bulimie) sa afecteze viata sexuala? In special primul contact sexual poate prezenta complicatii?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ar putea!
De exemplu, mancatul nesanatos, fara fructe si legume proaspete pe o perioada lunga de vreme, schimba structura hormonala, creind un inbalans care iti afecteaza tiroida dar si organele reproducatoare: ovarele, aparand chisturi, fibroame uterine samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Bulimia este o boala psihica!
Aceea trebuie tratata de un psihiatru, ca sa accepti ideea ca hrana este necesara corpului uman si nu ingrasa, daca mananci ce trebuie, cat trebuie si faci sport.
Bineinteles ca te afecteaza hormonal, iar prin slabit sau ingrasat masiv, ciclul menstrual dispare, aparand alte probleme de sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul CORECT, scurt si concis este DA. Sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Bineînțeles că da.
Având așa ceva ar trebui consultat un psihiatru.

| diakyoko a răspuns:

Din cauza tulburarilor de alimentatie o sa ai probleme in a mai face copii