| Gabi56743 a întrebat:

Buna as avea o întrebare. ultima menstruație a fost în decembrie pe 24 mă ținut până pe 30 ( așa mă ține în fiecare lună 7 zile ) am avut contact sexual neprotejat mereu. Acum vreo 2 săptămâni mi-a curs câteva picături de sânge și s-a oprit ...de vreo 2 zile am observat că îmi curg câteva picături de lapte din sâni ( țin să menționez că am un băiețel pe care l-am alăptat exclusiv până acum 6 luni ) întrebarea mea este as putea sa fiu iară însărcinată? Am făcut un test de sarcina dar arată negativ. Mulțumesc anticipat

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Informatia ta in privinta numarului de zile cat tine sangerarea menstruala NU are nici cea mai mica importanta sau relevanta in privinta posibilitatii de a se putea efectua o analiza certa si mai ales precisa si probabil si cea corecta a structurii ciclului tau menstrual. Fiindca NU ai precizat care a fost inainte de a naste :
-- tipul ciclului menstrual si anume REGULAT sau NEREGULAT,
-- lungimea ca numar de zile a ultimelor 5-6 cicluri menstruale,
practic este imposibil sa se poata formula un raspuns obiectiv.
Este posibil sa fii din nou insarcinata avand in vedere afirmatiile tale potrivit carora : ''am avut contact sexual neprotejat mereu''.
Testul de sarcina in mod cert a fost efectuat mult prea devreme si din acest motiv rezultatul testului de sarcina efectuat in astfel de situarii are INTOTDEAUNA rezultatul NEGATIV, dar acesta in proportie de peste 90% este FALS NEGATIV, fiindca in prezent ciclul tau menstrual a ajuns de abia in a 21-22-a zi a ciclului.
Pentru ca testul de sarcina sa indice un rezultat VALID, VALABIL si CORECT, trebuie sa fie efectuat dupa trecerea a minim 21 de zile de la data la care a avut loc ori OVULATIA sau ultimul act sexual neprotejat. Multa sanatate!

| Annihilation_Striker_2000 a răspuns:

Daca nu esti insarcinata se rezolva cu un apel la linia mea telefonica :*