| alexaalexandra18 a întrebat:

Buna:* as avea si eu nevoie de niste sfaturi si pareri de la voihappy
De 3 luni m-am despartit de fostul meu prieten(a fost prima mea iubire)el a pus punct relatiei noastre pentru ca numai simtea mai nimic pentru mine.Am fost un an impreunahappy
De vreo 2 saptamani am cunoscut un baiat.El ma place insa eu nu prea(inca tin la fostul).Si am tot iesit pe afara cu el in fiecare seara.
Astazi cand ma duceam sa ma intalnesc cu el m-am intalnit pe drum cu fostul meu prieten care ma intrebase unde ma duc.I-am spus ca ma intalnesc cu un baiat.Sa uitat la mine si m-a intrebat despre acest baiat cum arata, cum se poarta cu mine si mai ales daca ma face sa ma simt bine.Si eu i-am spus ca poate dandu-i o sansa acestui baiat reusesc sa il uit pe el.
Sa uitat la mine si nu a spus nimic.Pe urma mi-a spus ca ar merita sa incerc. Apoi el a trebuit sa plece si mi-a spus"bafta" si a plecat mai departe.
Oare ce sa inteleg din toate astea?
Voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Am ajuns sa fim suspiciosi sau sa ne facem tot felul de iluzii atunci cand avem de-a face cu cineva care are un minim de bun simt. "Fostul" stie sa-si respecte "fosta" si ti-a urat bafta pe noul drum. Atat si nimic mai mult.

| Stephisorrr a răspuns:

Nu trebuie sa iti para rau pentru nimic, niciodata! Daca el a pus capat, respecta-i decizia, nu alerga dupa baieti, sunt altii. crede-ma happyDaca fostul va vorbi din nou cu tine ca inainte, doar sa te faca sa te atasezi din nou la fel de mult de el, sa nu ii cazi in plasa, daca el a rupt totul, nu lega tu inapoi, nodul ramane. Niciodata nu o sa mai fie la fel, indiferent cat de mare-i dragostea, niciodata nu o sa fie ca prima oara big grin Eu zic sa incerci cu celalalt baiat, dar nu ca sa il uiti pe el, sa nu faci greseala sa folosesti pe cineva pentru a uita pe altcineva, nu folosi o persoana. pur si simplu, daca te simti bine in compania lui, daca iti da de inteles ca tine la tine, de ce sa nu ii dai o sansa? Poate nu va fi ca fostul, poate iti va fi mult mai bine, mult succes si mare grija, cat despre fostul, repet, sa nu-ti para rau, e alegerea lui. :* Fii mereu pe principiul : El are de pierdut, tu esti OK! >:d<

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Foarte bun răspunsul lui @neutrino - parcă l-aș fi scris eu!

Citind unele întrebări de-aici îmi doresc să nu fie niciuna din fostele mele atât de suspicioasă întru pierdut timpul aiurea gândindu-se la fiecare silabă pe care o rostesc - având în vedere că eu și-acum țin legătura cu unele dintre foste, dacă merg în orașul natal și mă găsesc cu vreuna din ele stăm 2-3 minute la palavre.
La naiba, suntem oameni, și suntem (evoluționar vorbind) animale sociale. Pe cale de consecință, adulții sănătoși la cap care au avut de-a face într-un mod pozitiv unul cu celălalt în trecut și au încheiat conturile amiabile - stau la povești și se salută. E cât de poate de normal și firesc.
Sau cumva bunul simț a devenit acum atât de rar?!

„Oare ce sa inteleg din toate astea?" - Nimic mai mult decât exact ceea ce ți-a zis: „Dacă te face să te simți bine, merită să-ncerci! Baftă!"
Ce-i atât de neclar?!

| onasis1961 a răspuns:

Asta arată că tu mai speri la reluarea relaţiei cu fostul! Pentru că sa interesat de actualul, arată ca mai tine la tine(nu că te mai iubeşte).Iar faptul că ţi-a urat baftă, denotă că trebuie să-ţi iei gândul de la el, ţi-a dat undă verde pentru altă relaţie.Să fii Iubită la maxim toată viaţa!