| stefan1234566 a întrebat:

Salut, vorbesc in numele cel mai serios.Am fost impreuna cu o fata timp de 9 luni, la distanta, si cand am ajuns la acelasi oras, s-a despartit de mine pe motivul "e un stres relatia asta si vrea sa se descurce singura".Pe langa faptul ca pe parcursul relatiei mi-a spus ca ma iubeste si ca am fost al 2 lea baiat pe care l a iubit cu adevarat si chestii de genul nu pot sa imi imaginez viata fara tine". Sunt genul de baiat cu un atasament anxios, neincredere in sine si mereu m-am gandit cum a putut sa se indragosteasca o fata ca de mine.Am depus suflet in relatie, ma duceam mereu cu masina ca faceam cam 2 ore de la mine in oras la ea.Problema care este, posibil sa fi fost si manipulat dar dupa, vad ca dupa 2 luni relatie cu un alt baiat.Sunt distrus complet, mi am pierdut increderea in oameni. Putine sfaturi si am uitat sa mentionez ca am intrat intr o depresie cumplita combinata cu alcool.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vorbesc la modul cel mai serios asa se pronunta corect nu cum scrii tu, vorbesc in numele ca tu te referi la tine nu la altcineva.

| Violleta2022 a răspuns:

Relatiile online NU sunt relatii reale, sunt de flirt, pierdere de vreme si multa, foarte multa minciuna.
Sa spui cuiva online "ie iubesc" este ca si cum i-ai spune "buna ziua", fiind fara semnificatie de dragoste, sau avand sentimente pentru acea persoana.

Dragostea nu vine si pleaca, dragostea adevarata este puternica si poate dura o vesnicie.

Daca esti un om anxios, atunci lasa online-ul si intelege ca nu exista relatii de iubire, online!
Relatiile de prietenie si iubire adevarta sunt facute NUMAI in viata reala, numai cand te intalnesti cu persoan iubita si numai cand sunteti impreuna tot timpul, pe real.

Deci, ce s-a intamplat pana acum a fost un flirt de copii, fara sentimente, fara relatii, fara angajamente, fara rost, doar o pierdere inutial de vreme.

Stiind asta acum, poti sa eviti sa mai cauti realtii online si sa iesi afara, in lumea reala, ca sa-ti cauti o fata, sa te indragostesti si sa va iubiti, pe real, asa cum este normal si sanatos.

| dullcat a răspuns:

Buna.Tind sa cred ca dupa aceasta intamplare nu poti spune ca ati avut o relatie serioasa, din pacate.Iar daca iti ineci amarul in alcool nu rezolvi absolut nimic.Incearca sa iti recalibrezi balanta sufleteasca facand treptat lucrurile si rutina zilnica dinainte sa o intalnesti pe ea.Va dura ceva timp, dar trebuie sa iti respecti ritmul tau de vindecare.Stiu ca doare enorm, insa nu esti nici primul si nici ultimul in aceasta situatie.Indiferent cum ar fi, esti mai puternic decat crezi si va fi bine.Ai incredere!

| Hyperion7 a răspuns:

In primul rand,situația asta e așa întâlnită,că a devenit un clișeu.
In al doilea rând,nu trebuie să îți pierzi speranța și să te închizi în tine, pentru că în ziua de azi lumea este mai superficială și, pentru cineva neexperimentat,cum ești tu, evident că lucrurile nu vor fi ca in filme pentru că nu știi cum să îți alegi partenerii,nu știi ce așteptări au de la tine și așa mai departe,dar,asculta-ma!
Nu îți pierde speranța în oameni și nu te afunda și mai tare in dependenta asta pe care tu o ai.
Motivul e că viața da,este nedreaptă,mai ales pentru cineva care nu știe unde și cum trebuie să ajungă.
Dar totul face parte dintr-un proces numit maturizare!

Deși pare greu de crezut,da,prin suferința te maturizezi mult mai repede decât ai face-o prin alte moduri.
Adică,suferința nu trebuie evitată,ci acceptată, pentru că prin suferința ajungi un om experimentat,calculat și mai atent la drumul pe care îl ai de parcurs! Știu că pare greu de crezut,dar din nou,uneori suferința e singura care te poate aduce pe calea dreaptă.

Acum,faptul că ai anxietate și chestii,nu ar trebui sa te facă să trăiești in bula ta creata de dependenta de alcool.
Ca sa o poți birui, trebuie sa o accepți.
Din nou,pare greu de crezut,dar daca o luam logic,a fi curajos nu înseamnă a nu-ți fi frica sa faci un lucru,ci înseamnă că oricât de frica ti-ar fi,tot vei face acel lucru,iar cum anxietatea este o frica la baza,trebuie să îți iei inima în dinți și să faci ce îți este cel mai frica.
Știu că pare dificil,dar crede-ma că majoritatea scenariilor pe care ți le faci in mintea ta, rămân în mintea ta.

Faptul că ai depus suflet în relație,e tocmai din cauza lipsei de experiență, pentru că,vezi tu, zici că atunci când ai relație, partenerul trebuie sa te aibă pe tava, nimic mai greșit!
Cu cat te descoperi mai repede, cu atât dispare și misterul.Lucian Blaga expune ceea ce zic eu in poezia lui "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii".
Pe românește,nu trebuie sa fii mana larga când vine vorba de iubire,deși pare ciudat,știu,dar crede-ma,cu cât oferi mai mult,cu atât plictiseala intervine,nu mai e misterul care sa te intrige.
Mă rog,sunt mai mult concepte greu de digerat,mai ales în ipostaza in care ești tu acum, dar ce vreau sa înțelegi e că viața te va lovi uneori, nu pentru că așa are ea chef, ci pentru a învăța niste lecții până la urmă.

Ori, experiența ta e o sursă plina de lecții de viață pe care le poți aplica in relațiile viitoare.Trebuie doar sa le indetifici.

Faptul că ea a plecat și te-a lăsat cu ochii în soare, e un gest destul de meschin, dar hei, macar tu ai văzut cum e prima iubire, prima suferința.Altii caută relații de ani buni și au peste 30 de ani și nu au avut vreo relație,iar tu ai avut norocul de a vedea cum e de fapt o relație.
Vezi tu, trebuie sa privești binele din rău.
Deși experiența a fost una negativă,tu ai avut de câștigat,pe de-o parte experiență pentru a te îmbunătăți in viitoarele relații, iar pe de-o alta parte, ai trai o experiență care te făcut să privești realist iubirea, nu cum o priveai până acum, deformată!

Capul sus! Sunt sigur că lucrurile se vor limpezi, doar acorda-le timp!
Multa bafta!thumbs up

| vlllaaddd a răspuns:

Zice bine domnisoara dullcat, va fi bine, ai incredere in tine!

dupa ce nu o sa mai suferi si o sa incepi sa te vindeci o sa vezi ca o sa apara o alta fata in viata ta, exact ca in cazul meu si a multora dintre noiwinking

| Cypru13 a răspuns:

Problemele nu se rezolva cu alcool. Asta e, viata merge inainte! Fiecare are libertatea sa faca ce vrea. Nu esti nici stapanul ei. Ea poate alege pe cine vrea in viata ei. La fel si tu. Sufera cat este necesar, vindeca te si mergi inainte. Te asteapta lucruri frumoase in viata asta