| deiutza_9183 a întrebat:

Buna as avea si eu nevoie de niste sfaturi...Sunt impreuna cu un baiat de ap 4 luni in tot acest timp neam inteles super bine chiar ma ajutat sa uit o perioada ingrozitoare din viata mea... Dar de acum cateva zile prin telefon el fiind plecat la tara nu ne vom vedea toata vacanta, a inceput cu o intrebare stupida "daca mai sunt virgina"si mi-a repeta tot timpul eu nu am vrut sai raspund deuarece in urma cu aproape un an fiind virgina am fost violata.sadsadsadsi de atunci nu am mai intretinut relati sexuale si mie teama sa-i spun deuarece ma va intreba cum s-a intamplat si acum cand ma gandesc ma simt la fel de rau...sad. Desi el mia marturisit ca nu sia inceput viata sexuala si mi-a zis ca poate cand ma voi hotar sai raspund la intrebare va fi prea tarziu nu stiu ce sa fac...sadsadsad
Il iubesc enorm si nu vreau sal pierd dar mie teama ca sta cu mine doar pentru sex...
Sincer nu stiu ce sa mai cred dati-mi un sfat pls:*:*

multumesc

Răspuns Câştigător
| giovana a răspuns:

Draga mea, sunt mama si stiu ce iti spun acum. Nu ii spune despre viol. Este povestea ta si trebuie sa ramana asa. Poate iti va reprosa tie cauza violului, poate nu va putea pastra secretul... Nu trebuie sa spui nimanui in viata ta acest moment dureros. Nu vorbi despre el si mai mult, uita-l. Incearca. Ok? Nu ii spune nici vreunei prietene, nimanui. Fiecare vede problema in felul lui, interpreteaza momentul dupa mintea lui...si nimeni nu va intelege trauma ta. Nu te expune, este problema ta si ramane inchisa si uitata. Te rog. Daca vrei sa vorbim mai mult despre asta, scrie-mi in privat.
Apoi, despre faptul ca "va fi prea tarziu." el cu siguranta ar vrea sa isi inceapa viata sexuala cat mai curand si mai ales cu tine pentru ca esti prietena lui si stie ca il iubesti. Dar, sa-ti spuna asta, este un fel de santaj, adica daca il iubesti o faci cu el cat mai repede ca altfel te inseala... Tu fiind geloasa o sa te oferi... Ei bine, nu! Sa te cucereasca, sa o faca cu tine pentru ca te iubeste si nu pentru ca i se zbat hormonii! Ai grija de tine. O sa iti scriu un mesaj, ok?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa parerea mea, tu esti virgina, chiar daca nu ai himenul intact. Problema este ca un barbat nu ar trebui sa te interogheze privind aceasta problema, mai ales la telefon. Daca alegi sa-i spui tu din proprie intiativa, e in regula. Altfel, el n-are nici un drept sa te intrebe si sa te interogheze, mai ales repetat. Cred a barbatul asta nu prea te respeta si asta e grav intr-o relatie.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Poti sa ii spui ca nu vrei sa vorbesti despre asta la telefon, ca t-i se pare un subiect prea delicat (si e!)... Vei mai castiga putin timp, pana se intoarce el de la tara... Iar dupa ce se intoarce... vezi daca ai suficienta incredere in el incat sa-i incredintezi acest secret... Daca vei face pe victima (caci esti) probabil va fi alaturi de tine si va incerca sa te ajute sa treci peste...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ca mama te sfatuiesc sa nu ii spui nimic. Intrebare lui e lipsita de cel mai elementar bun simt. Daca te-ar iubi cu adevarat nu te-ar intreba asa ceva.Parerea mea e ca stiind ca tii la el te santajeaza. Daca ii spui adevarul cu prima ocazie v-a profita de tine, apoi exista posibilitatea sa spuna si altora secretul tau.Nu merita sa ai incredere in el pentru ca nu te respecta.

daniela
| daniela a răspuns:

Vorbeste-i deschs despre ce ai patit asa iti va fi si tie mai usor si dupa aceea veti lua o decizie impreuna. Probabil daca tine la tine, te va intelege si veti trece impreuna peste hopul acesta.

| Encore a răspuns:

Bay eu zic sa ii spui adevarul, chiar daca poate nu o sa inteleaga 100%, daca te iubeste te intelege, dar daca ii ascunzi un adevar s-ar putea sa regreti dupa, mai bine spune-i tot adevarul DACA TE IUBESTE o sa te inteleaga, imi pare rau pentru experienta ta neplacuta, cred ca ai fost dezvirginata in cel mai urat mod posibil sad, ai grija de tine >big grin

| canarita a răspuns:

Nu-i spune nimic... e prea tanar sa inteleaga...si nu e frumos sa intrebi o fata daca mai e virgina... minte-l frumos, adevarul doare si e mic sa-l inteleaga... poate ar trebui sa cauti pe cineva care nu e interesat numai de virginatatea ta... oricum si cu baiatul asta nu -l alegi acum pentru totdeauna. E prea devreme, viata e lunga

| rap4life a răspuns:

Eu cred ca e interesat doar sa faca sex cu tine, fiind si el virgin, vrea sa inceapa viata sexuala, si tu fiind prietena lui, vrea sa inceapa cu tine, acum tu decizi. Despre viol, imi pare extrem de rau, si cred ca trebuie sa fie un secret numai si numai al tau, bafta si multa multa fericire iti doresc

| InGeRaSh_5771 a răspuns:

Eiii, skumpy, relax, nu ii spune nimic despre viol, aceasta este secretul tau, si nu in ultimul rind trecutul tau, si pentru ce sa-l amintesti? traieste cu prezentul, bucura-te de viata, si ink parerea mea, el daca vrea doar sex de la tine, chiar din contra refuza-i, pentru ca sa nu te trezesti ca te-a folosit, si inca mai tare sa te doara, macar daca nu da DOAMNE, va ve-ti desparti, pai sa ramai cu demnitatea ta, si sa vezi si ceva pozitiv din aceasta, pentru ca secretul il vei spune aceei persoane in care vei avea incredere 100% si vei sti, ca dupa dezvaluire nu vei ramane singurica.Incearca sa-i spui ca inca nu vrei sa te culci cu el, si vei vedea reactia lui in privinta acesteia, daca te va intelege, e un pas... UN PAS DOAR spre o noua etapa a relatiei voastre, iar daca nu, pai sigur ca vrea doar aceasta de la tine, vezi, succes, si ai pretul tau, nu fa pe placul tuturor, gindeshtete si la tine happy

| turist a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa-i spui de viol, fara sa intri in amanunte... daca te iubeste si ii esti importanta va intelege si v-a avea rabdare pana poti vorbi de cele intamplate, pana ajungeti la un nivel de incredere reciproca cand poti sa-i raspunzi pozitiv la "invitatiile" sexuale
Iti doresc bafta, curaj, rabdare si fericire!
Pupici!

| andra_8876 a răspuns:

Pai tu il iubesti pe el poate si el pe tine sti daca te -ar iubi asa mult nu tiar pune intrebari tampit si totusi dragostea nu e raspandeste numa prin sex mai asteapta no fa de acum ca poate mai tarziu o sa regreti

| turtl3 a răspuns:

Spune-i ce s-a intamplat(cel mai bine fata in fata) si explica-i ca nu vrei sa vorbesti despre asta deocamdata, ar trebui sa inteleaga. Daca nu intelege sau nu are rabdare cu tine, e mai bine sa gasesti o persoana cu calitatile astea.

| emy_5418 a răspuns:

Stii ce? eu cared k ar trtebui pe un timp kit el e plecat.sal minti si sai spui k esti vg...sal linistesti, apoi cand va veni sa vorbiti intre 4 oki. daca vei schimba tot timpu tema pe telefon el va carede altceva si va veti desparti fara ca sa clarifikati situatia...winking

| antonemarian a răspuns:

E foarte simplu. Spune-i problema. Si vezi cum reactioneaza. Daca vezi ca face comentarii, bla, bla, bla... e clar. Cauta pe altcineva. Iar daca chiar te iubeste o sa inteleaga. Daca nu, sa caute alta virgina laughing. Tot ce e important, e tu sa ai grija mare de tine.

P. S. SI INCA CEVA DE LA UN "BAIAT CA MINE". FETELOR, NU SE TERMINA LUMEA CU UN BAIAT [TWINK] big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ii ascunzi ce-ai patit, tot va afla daca intr-o zi veti face dragoste. Te va lua la intrebari, mai ales daca-i asa de interesat de virginitatea ta... Daca simti tu ca si el te iubeste si ai incredere in el, spune-i. Dar nu acum, asteapta sa va cunoasteti mai bine. Daca nu inceteaza cu intrebarile astea si te preseaza, mai bine lasa-l... Altul te va aprecia, te va iubi, indiferent de ce ti s-a intamplat tie in trecut.Mai ales daca sunteti amandoi foarte tineri; vei mai intalni multi barbati la viata ta, esti abia la inceput. Dupa parerea mea, foarte putini isi descopera adevarata dragoste inca de foarte tineri...Eu iti doresc mult noroc, sper sa va rezolvati totusi problemele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt barbat si nu am intilnit pina acum baieti sa spuna la fete ca sunt virgini! Lasa-l cu virginitatea lui ca baieti sunt destui! parca se spune ca fetele sunt mai dezghetate un pic?