| CRISTINA2341 a întrebat:

as avea si eu o intrebare am întreținut relati sexuale cu prietenul meu neprotejata, țin sa mentionez ca am luat Pastila de a doua zi(Ellaone), la 16 ore după contactul sexual există sanse sa rămân însărcinată? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Daca nu si-a dat drumul in tine nu ramai insarcinata.
Iar daca si-a dat drumul si ai luat pastila nu o sa ramai, draga mea.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Aceasta pastila asa numita de a 5-a zi datorita faptului ca este foarte puternica si in acelasi timp foarte periculoasa se poate folosi numai cu stricta aprobare a unui medic ginecolog. Pastila EllaOne se foloseste doar/numai in cazul in care in primele 2-3 zile de dupa contactul sexual "cu probleme" nu s-a putut lua legatura cu un medic ginecolog sau din cauze obiective nu s-a putut folosi pastila de a 2-a zi. In caz contrar folosirea pastilei EllaOne reprezinta cea mai crasa/imensa IRESPONSABILITATE. Orice alte comentarii sunt de prisos. Iti doresc sa ai parte de multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Draga CRISTINA2341, EllaOne este "pastila de a 5-a zi" deci NU este o pastila la fel cu pastila de a 2-a zi asa cum ai crezut/ai stiut sau ai fost indusa in eroare. Prin folosirea pastilei ''de a 5-a zi'' nu se previne posibilitatea de a se forma o sarcina, ci este folosit LA INDICATIA MEDICULUI GINECOLOG, pentru a se elimina o posibila sarcina DEJA formata, deci produce un AVORT.
Exista mai multe feluri de avort, printre care si cel medicamentos, iar aceasta pastila ''minunata'' este de fapt o astfel de metoda. Singura diferenta este ca nu va sti niciodata daca a existat cu adevarat o sarcina si caatare nu vei sti nici daca avortul s-a produs sau nu. A preveni o sarcina inseamna a impiedica ovarul sa produca ovulul in cele 2-3 zile urmatoare administrarii pastilei de a 2-a zi si a nu exista posibilitatea de se realiza o posibila fecundare. Aceasta pastila se foloseste fiindca se considera ca in a 5-a zi dupa contactul sexual sarcina deja exista si trebuie "omorata" pentru a fi avortata. Fiindca nu poate sti nimeni atat de repede daca sarcina exista cu adevarat sau nu, prin folosirea pastilei obtii asigurarea ca si in cazul in care exista cu adevarat in mod sigur nu va mai continua sa se dezvolte. Vei fi absolvita de pacate deoarece nu vei sti niciodata adevarul.

| Julizz a răspuns:

Nu! Pastila de a 2-a zi are 98% sanse sa functioneze, mai ales daca nu esti in perioada fertila happy.

| secsImestăr a răspuns:

Daca e sperma de fotbalist, iti dribleaza anticonceptionalu' si ramai dreacu' insarcinata, vezi cum faci, mai baga un " portar " sa iti apere poarta... pup jos :*