| andreeeamaria a întrebat:

Buna TPU Am nevoie de ajutor

Am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu, dar prezervativul a aluncat si partal s-a terminat in mine. Am luat pastila de a doua zi Escapelle dupa o ora de la actul sexual. Nu am avut stare de rau sau reactii adverse de la pastila. Ideea e ca era perioada ovulatiei. Cat de mari sunt sansele sa raman insarcinata? si la cat timp pot face un test de sarcina?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin administrarea pastilei contraceptive in primele 12 ore de dupa "accidentul" sexual, posibilitatea formarii unei sarcini este eliminata in proportie de 90-95%. Teoretic, aparitia unei sarcini este apreciata ca fiind foarte mica. Se apreciaza ca eficienta contraceptivului este cu atat mai mare, cu cat timpul dintre sexul esuat/neprotejat si momentul administrarii este mai rapid. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie corect/valid, aceasta se poate face doar cu incepere din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei. In consecinta efectuarea testului de sarcina devine necesara doar in cazul in care menstruatia nu se porneste la data stabilita/calculata si intarzierea depaseste minim 7 zile. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat pastila de a doua zi, nu poti ramane gravida.