| anonim_4396 a întrebat:

As dori pareri despre ceea urmeaza sa scriu:
Intodeauna, in orice moment, oricare dintre noi poate iubi doar o singura persoana.
In sufletul nostru este loc doar pentru o singura fiinta, e aceea la care ne gandim fara sa vrem, o vedem fara sa o privim, o simtim fara sa o atingem.
Sufletului nu putem sa ii poruncim. Nu putem sa ii dictam: uita acea persoana! Nu mai iubi pe respectivul/a! Iubeste aceasta persoana!
In adancul sufletului nostru se intampla ceva care nu depinde de ceea ce dorim noi.
Cand dorim sa uitam de cineva din tot sufletul, chiar daca ne-a facut sa suferim enorm, intalnim (in cazul baietilor) fete frumoase, chiar foarte frumoase, fete la care uneori visam doar sa le atragem cu ceva atentia, si acum ele preiau initiativa, ele ne curteaza, si totusi, oricat de frumoase si atragatoare sunt, ne lasa reci, sunt doar niste fete "frumoase dar banale".
Ce simti in adancul sufletului poti sa influientezi, dar nu sa poruncesti...

Răspuns Câştigător
| diamarandel a răspuns:

Sufletul isi alege singur alesul/aleasa fara parerea ta oricat de mult ai vrea sa scimbi dorinta sa aca cum ai spus ``Ce simti in adancul sufletului poti sa influientezi, dar nu sa poruncesti...'' dar cateodata sunt portite de scapare dar trebuie cu atentie sa la cauti ca unele pot fi inselatoare. Tu aici ai scris un adevar nespus, adevarat care uni nu-l respecta iar alti le place ceai scris dar in fata fapetelor se opresc...

5 răspunsuri:
| madagascar a răspuns:

Foarte frumos, ai dreptate nimic de zis

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Si adevarat e ca prima dragoste nu se uita, poate niciodata.
Inima e stapana dragostei.
Nu vom mai gasi atat de repede pe cineva cu aceeasi privire, aceleasi atingeri, mangaieri.Pe cineva cu inima atat de calda, atat de pretioasa, cu saruturile atat de dulci si imbratisarile minunate.
Suntem, persoanele in acest caz, precum pasarile cu aripa franta, si avem nevoie de cealalta jumatate a sufletului pentru a putea zbura!
Nu putem porunci. Ea, inima ne dicteaza calea. uneori spre iubire, alteori spre dezamagire(nevrand).
Insa asa e viata, va trebuii sa privim in jur si sa nu mai vedem persoana respectiva, va trebui sa simtim durerea aceasta uneori sfasietoare pentru a ne da seama ca pentru a ajunge sa fii fericit, este nevoie si de suferinta!
Numai bine!

| nicolle_9877 a răspuns:

Este foarte adevarat ceea ce ai zis, dar nu te-ai intrebat de ce uneori iubim pe cine nu trebuie si cine nu ar merita? de ce uneori suferim dupa o persoana care nu ar merita nici macar o lacrima? eu m-am intrebat de multe ori, dar niciodata nu voi gasi un raspuns.si iti dau dreptate, chiar iubesti o singura data cu adevarat, eu am iubit pe cine nu a trebuit, iar acum pe cel care merita sa il iubesc, de fapt si eu am crezut ca il iubesc, dar dupa doi ani mi-am dat seama ca nu pot uita aceea persoana care nu ar fi meritat.asa ca iti dau dreptate in tot ce ai spus

| crissu01 a răspuns:

Destul de complicat.cum spui tu daca ti la cineva oricate fete frumoase ai vedea tot nu poti uita acea persoana. fetele frumoase in cazul de fata pot fi doar pentru distractie. atat tot. dar ceea ce este in suflet nu poti sterge doar cu distractii...

| deutza8 a răspuns:

Daca iai trimite unei fete acest mesaj, ar crede ca o iubesti si ca suferi pentru ea, cum un alt baiat nu ar suferi...asta ii parerea mea.