| AvalohAlyn a întrebat:

Cand visam sufletul nostru este in planul astral?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Vise, maica, vise. Nimeni nu a dovedit ca un astfel de plan ar exista.

| Holiday a răspuns:

Ce e sufletul ala de care zici?

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Nu. Insa fiinte din domeniul imaterial spiritual pot interactiona cu visele. In general visele sunt o distorsionare o descarcare a gandurilor din timpul zilei zilelor precedente.

| Mircea08 a răspuns:

Asa spun orientalii. Ei au o definitie pentru planul astral, dar noi nu avem deoarece noi nu am experimentat nimic in acest sens. Noi nu stim daca in somn sufletul se desprinde de corp si calatoreste pe unde vrea, noi stim ceea ce spun (nu neaparat corect) oamenii de stiinta si anume ca visul este consecinta unor procese psihice. Adevarul nu se cunoaste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Mai intai sa stim ce este sufletul, apoi sa calculam unde este intr-un anumit timp.

| maria466 a răspuns:

Da.

| doctorandus a răspuns (pentru maria466):

Te inseli. La moartea lui Rudolf Steiner planul astral a fost desfiintat, find inlocuit cu planul neoastral. Poti dovedi ca nu e asa?

| maria466 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu,dar nici ca e asa

| doctorandus a răspuns (pentru maria466):

A, stai ca inca nu ti-am spus ce s-a intamplat dupa moartea lui Aleister Crowley...

Bineinteles ca oricine poate indruga orice despre asta si n-ai niciun mijloc de a stabili care e adevarul.

| maria466 a răspuns (pentru doctorandus):

Nici tu.

| doctorandus a răspuns (pentru maria466):

Corect, nimeni nu are, deci asta nu este cunoastere, ci este mitologie.