| D0zzz a întrebat:

As dori sa apelez si eu la cateva sfaturi... Am fost de cateva zile cu un baiat pe care am ajuns sa il plac foarte mult ( obisnuiesc sa ma atasez repede de cineva). Toate bune si frumoase, pana acum cateva ore, cand imi spune ca nu mai poate fi cu mine, si ca ii pare rau etc, deoarece nu le poate face asta prietenilor sai (2 prieteni de-ai lui ma plac foarte mult, si vroiau sa fie cu mine, cu unul din ei am fost acum un an, vrand sa o luam de la capat, insa eu nu pot uita cat de mult m-a facut sa plang, de aceea, nu am vrut sa ne impacam. Cat despre celalalt, il apreciez doar ca un bun prieten). Prietenul meu s-a gandit la ei, si la cat de mult ma plac, si m-a lasat balta pentru ei, insa nu cred ca s-a gandit prea mult la sentimentele mele. A spus ca a tinut seama si de lucrul acesta, si ca inca tine la mine, parandu-i rau, dar a injunghiat cutitul in inima si mai rau decat era. Ma simt, pur si simplu, distrusa. In loc sa ma bucur ca am scapat cu note bune la examene, zac intr-un colt si plang, ascultand aceeasi melodie din nou si din nou. Stiu ca ar trebui sa nu ma mai gandesc la el si sa incerc sa trec peste, dar ma doare foarte rau atunci cand cineva se desparte de mine, si, din pacate, nu am cui sa ii spun asta, prin urmare, trebuie sa ma imbarbatez singura. Ca incheiere a spus ca ii pare rau si a iesit de pe mess, lasandu-ma cu ochii in soare, ca si cand eu nu as avea sentimente, iar acum stau ca o fraiera cu lumina stinsa si plang. Ce ar trebui sa fac? Cum sa ma simt mai bine? Prietenii mei sunt plecati, deci nu am cum sa fac ceva sa ies prea repede din starea asta. Ma doare ingrozitor. Astept pareri. Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| MishikiCrisy a răspuns:

Wow... asta da situatie neplacuta. Nu am ce sa zic, draga mea. Insa cred ca ce te-ar face sa te simti mai bine acum este razbunarea. Arata-le indifeenta tuturor 3 si inventeaza ca ti-ai gasit un nou iubit, pe care il iubesti cel mai mult si te simti super alaturi de el, care (iar aici spui greselile facute de celilalti intr-un mod discret) si nu le va face niciodata. Iti schimbi statusurile in combnata si spui ca ti-ai gasit perechea ideala. Cu asta si cu indiferenta fata de ei sigur o sa te simti mai bine. Iesi afara mai des si ia aer curat. Daca treaba se incurca tranteste o minciuna peste cealalta astfel incat toate sa se lege.
Asculta melodii in care baietii o iau pe coaja si cat mai energice.
Te-am ajutat cu ce am putut, sper ca ti-m fost de folos.
Bafta!

| Amaryllis a răspuns:

Hey...nu trebuie să fii supărată. Oricât de mult ții la el, e doar un băiat. O să mai ai parte de dezamăgiri în viață. Dacă am pune la suflet tot ce ni se întâmplă am înnebuni. Plângi, descarcă-te dar nu sta prea mult în starea asta. Citește o carte, ascultă o melodie veselă care îți place sau doar uită-te la un film. Ieși în oraș, nu contează dacă ieși singură. E bine să petreci și ceva timp cu tine însuți. Îți dă mai multă încredere în tine. Ieși în parc, du-te cu bicicleta/rolele. Cine spune că nu te poți distra și singură? Sună-ți prietenele, nu contează că sunt plecate, auzindu-le o să te înveselești.Să nu îți pui statusuri triste sau alte chestii. O să își dea seama că sunt despre el și că suferi. Riști să râdă de tine. Multă baftă!

| neutrino a răspuns:

Fii fata cu capul pe umar. Capul sus si mergi mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeştete ca e mai bine aşa, ei oricum nu te meritau, băieti sunt destui trebuie doar sa iti acorzi timp...si vor veni toate de la sine,trebuie să ai răbdare,chestia cu iubit inventat,statusuri cu pereche ideală etc mi se pare o reactie aberantă de copil, gandeste pozitiv despre toata situatia asta si invată ceva din ea, eşti tânără şi ai o viată intreagă inainte nu te mai consuma pentru niste puştani, daca te laşi doborâtă de pe acum... stii vorba aceea ce nu te doboară te face mai puternic, aplic-o in cazul tau, vei fi ok nu iti mai face griji.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Nici macar nu a avut tupeul sa iti spuna asta fata in fata...
Se poate ca si el sa sufere, dar daca te-a lasat balta doar pentru cei 2 prieteni ai lui inseamna ca nu tinea la tine.
Daca te iubea cu adevarat nu te lasa pentru nimeni...
Uita de el! Viata merge mai departe si fara acel baiat!
Trebuie sa te gandesti ca el ti-a facut rau spunandu-ti asta, eu cred ca a inventat un motiv pentru a scapa de tine.
Bafta, sper sa treci peste asta!winking

| Eoana a răspuns:

Daca ti-a spus pe mess inseamna ca nu a avut curajul sa iti spuna asta in fata. deci inseamna ca si el suferawinking. Ar trebui sa ii urmezi sfatul Cristineiwinking