| Anonim9800 a întrebat:

Aș dori să întreb dacă medicamentele pentru tuse (Tusocalm, Tussin Forte și siropul Erdomed) reduce eficienta pastilei Logest? Am luat mai multe zile aceste medicamente de tuse si dupa am avut un contact sexual neprotejat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Efectul contraceptiv al pastilei AC Logest (cat si a celoralte AC), poate sa fie mult diminuat de anumite antibiotice cum ar fi : penicilina, tetraciclina, streptomicina, rifampicina, cefalosporina, care sunt cele mai cunoscute exemple de antibiotice care „taie" efectul pastilelor AC. De asemenea tot din aceasta categorie a medicamentelor care scad efectul pastilelor AC mai fac parte si anumite medicamente din categoria antidepresivelor, cele care sunt folosite ca antiepileptice, in tratarea starilor de anxietate si cele pentru diabet fiindca pot inhiba functiile ovarului in mai mica sau mai mare masura.
Fiindca medicamentele si siropul folosit pentru calmarea tusei NU fac parte din categoria medicamentelor mai sus amintite, in mod absolut sigur si 100% garantat, NU au avut niciun efect de reducere a eficientei pastilei AC Logest folosite. Multa sanatate!

1 răspuns:
| ancaval a răspuns:

Serios? Medic nu ai?