| erema a întrebat:

Aş dori să-mi daţi un sfat. Prietenul meu mi-a spus săptămâna trecută că, dintr-odată, toate sentimentele lui pentru mine s-au stins. M-a întrebat dacă vreau să ne despărţim, iar eu i-am răspuns cu fermitate "Nu!". Declaraţia a venit însoţită de "vreau să rămânem doar prieteni". El învaţă la seminar, iar acum de abia a ajuns acasă. De atunci, se comportă foarte rece şi neglijent. Mă răneşte; după ce mi-a destăinuit dorinţa lui de a ne despărţi, am izbucnit în plâns, am căutat să vorbim dar el nu-mi răspundea. Drept urmare, am decis să nu îl mai caut, însă rezultatul este că mă sună 5 minute pe zi, înainte să se culce, cu un ton plictisit şi nepăsător. Mă simt foarte prost, nu pot înţelege cum dispoziţia lui se poate schimba atât de brusc. Am încercat să am o dicuţie matură şi serioasă, dar nu reuşesc, nu am cu cine.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună! E foarte GREU de dat un "sfat" aşa IMPORTANT, fără a cunoaşte mai MULTE detalii despre relaţia voastră - asta dacă, bine-nţeles, doreşti un sfat concret şi OBIECTIV!

Ar fi IMPORTANT de ştiut : vârsta voastră, de cât timp aveţi această "relaţie", dacă aţi mai avut astfel de "neînţelegeri" ( sau alte "probleme" în decursul relaţiei, aspecte care ar putea genera o astfel de reacţie, chiar dacă nu sunt recente ), tipul relaţiei ( sper că nu e vorba de o relaţie "platonică", am înţeles că e la Seminar ), activităţi desfăşurate împreună, aspecte ce ţin de latura SEXUALĂ a relaţiei/cuplului ( săruturi, mângâieri, relaţii sexuale, EVENTUALE "probleme" în acest domeniu, etc. ) - TOATE acestea PUTÂND influenţa atât răspunsul, cât şi reacţia lui ( reacţie asupra căreia, acum, tu ai semne de întrebare... )!

SCUZE pentru aceste "detalii", dar nu are rost să-ţi dau un răspuns AIUREA, care să nu te ajute cu nimic...

Dacă consideri că unele dintre aceste "detalii" sunt prea INTIME pentru a fi postate pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

Aştept răspunsul tău, pentru a putea oferi un răspuns OBIECTIV!

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

De ce fortezi lucrurile? De ce fetele nu mai au orgoliu?

| mona a răspuns:

Te suna acum probabil pentru ca i frica sa nu faci vreo prostie, mai bine lasa l decat sa te raneasca in continuare si sa suferi sau sa stea cu tine stiind ca nu mai simte nimic pentru tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e un lucru prea placut sa auzi din partea celui pe care il credeai "universul tau" ca sentimentele pentru tine s-au stins. Incearca sa iti dai seama daca i-ai gresit cu ceva sau i-ai spus vreo ceva care sa-l deranjeze ori sa-l raneasca. Daca nu, atunci nu ai decat sa te resemnezi. Nu este deloc ok din partea lui sa nu vrea sa purtati o discutie, macar atat meriti si tu, nu? Lasa-l o perioada si nu-l stresa, poate e doar confuz, dupa care incearca sa reiei legatura cu el. Poate isi va da seama in acest timp ce vrea cu adevarat.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Nu inteleg de ce te mai suna daca nu vrea sa iti vorbeasca.
Daca te mai suna intreaba-l care e motivul.
Probabil a dat de o alta fata de care se simte atras. Sentimentele nu pot disparea asa repede - adica daca acum cateva zile ti-a spus ca te iubeste iar acum vrea sa va despartiti inseamna ca nu te-a iubit niciodata.
Incearca sa discuti cu el cat mai serios pentru a afla adevaratul motiv.
Sunt si alti baieti in lumea asta.
Mult noroc!

| i86e2 a răspuns:

Găsește-ți altul, fată, sunt destui pești în mare. Fii bărbată! tongue

Dacă te întrebi de ce te-a părăsit, de obicei masculii părăsesc femelele fiindcă nu primesc ce vor, sau văd ceva mai bun în altă parte.

| Mandarina888 a răspuns:

Probabil sentimentele lui nu s-au schimbat atat de brusc precum crezi tu, te-ai gandit daca e vorba despre o alta fata la mijloc? Daca nu e vb de altcineva, pur si simplu baiatul asta nu te merita, nu a avut sentimente reale pentru tine si atunci nu merita sa mai tragi de el! Lasa-l in pace daca se va intoarce la tine inseamna ca a fost al tau daca nu, inseamna ca nu a fost niciodata! Incearca sa nu te mai stresezi si nici sa te consumi, este tanara, e plina lumea de baieti, din fiecare relatie inveti ceva! E evident ca pe baiat nu il mai intereseaza relatie voastra si probabil te suna din obligatie! Eu zic sa treci mai departe

| erema explică:

Am încercat să vorbesc cu el, degeaba. De exemplu, aseară, i-am răspuns foarte politicos-eram veselă. El nu spunea nimic. L-am întrebat dacă vrea să îl las, mi-a răspuns că nu, apoi mi-a spus dintr-o dată pe un ton "ce e cu fufa asta" -Noapte buna

| andr33utza12 a răspuns:

Eu as zice sa nu ii mai raspunzi deloc sa il tratezi cu indiferenta daca te iubeste te va cauta sigur daca nu orienteazate spre alt ceva. e greu insa o sa treci si peste asta nu merita sa suferi pentru cineva care nu ii pasa crede-ma. gandeste-te si tu el cine stie cu cine vorbeste nici nu ii pasa de tine odata ce se comporta asa rece iar tu sa suferi pentru el nu se merita incearca sa faci acelasi lucru pe care il face si el! succes :*

| Iuliana94 a răspuns:

Next.Din cate observ, si cum bine ai spus si tu, nu ai cu cine. Si de ce sa te stresezi si sa te agiti din cauza cuiva care mai mult isi bate joc de tine si pentru care tu nu reprezinti mare lucru? Nu merita. Daca te-ai impaca cu el ai avea in cap tot ce ti-a facut si toate cuvintele pe care ti le-a adresat, si felul in care s-a purtat cu tine in tot acest timp, si nu te vei simti bine, iti zic sincer. De acees te sfatuiesc sa vorbesti cu el, sa ii spui clar ca tragi linie, totul s-a incheiat, si ca ar fi bine sa isi caute si el pe altcineva, sa nu isi mai bata joc de tine cand are el chef. Asa ar trebui sa faci si tu. Sper ca te-am ajutat, si nu lua in nume de rau ceea ce ti-am spus. Mult succes!

| anybio a răspuns:

Eu zic sa numai i raspunzi mai ales dupa ce ti-a zis in locul tau nici nu l-as mai privi nu merita, incearca sa vb cu un alt baiat asa o sa mai uiti iar daca cunostii o persoana i descoperi calitatile si iti va place si de el, inceraca totusi asa va vedea si el si va fi ranit asa cum merita