| Adrielle a întrebat:

Buna, as dori sa spun cateva lucruri despre relatia trecuta si sa primesc cateva sfaturi din exterior.
Am vorbit timp de 2 luni, zilnic si ne-am vazut. Din ce discutam, nu am observat niciun red flag - omul parea deschis la comunicare, avea viziune, pareri si ma punea mereu pe primul loc. In schimb, m-a cerut de sotie dupa 3 saptamani de relatie si asta mi-a pus un semn de intrebare. Totul a decurs la superlativ primele 5 saptamani, dupa care, intr-o noapte a inceput sa bea singur pana la 5 dimineata. Venise beat. L-am asteptat in dormitor si a doua zi am avut o discutie legata de ce s-a intamplat. Nu i s-a parut ca a facut ceva gresit pentru ca nu m-a jignit, lovit, inselat. (intelegeti ideea aici). Apoi a baut iar la doua zile distanta, si iar, si iar. Beia singur in bucatarie si venea dimineata in pat, iar eu incercam sa comunic despre problema. Faptul ca eu comunicam si ii explicam ca nu este in regula era pentru el "scandal", ca ma iau de el, desi ii vorbeam pe un ton calm. Se imbata de cel putin 2 ori pe saptamana si mi-a zis ca, pentru a rari din betii, sa stau sa beau cu el. Am facut asta, insa a inceput sa ma jigneasca intr-o seara. Fara legatura cu subiectul, s-a luat deodata de mine pentru faptul ca in trecut am fost cu un baiat arab. Da, era si rasist si mi-a zis ca ce am facut e o rusine pentru rasa alba. Si-a cerut eventual scuze dupa 2 zile in care am fost suparata, dar la modul "Imi pare rau, dar mi s-a parut ca le iei apararea *alora*". Mi-a zis ca vrea sa fie lasat singur cand bea. Au urmat cateva luni in care, la fel, beia noaptea tarziu. Uneori vomita, uneori nu se putea ridica de jos.
Intr-o seara, s-a imbatat atat de tare incat a inceput sa urineze la biroul lui, langa priza. In situatia asta, nu am mai putut, l-am rugat in lacrimi sa inceteze cu bautura si mi-a promis ca nu mai bea pentru ca nu vrea sa ma piarda. Doua zile dupa, s-a imbatat iar, asa ca am decis sa ma intorc acasa. In timpul asta, zice el, a fost groaznic pentru el. A suferit si si-a dat seama ca a gresit mult fata de mine si ca promite (iar) ca nu mai bea. S-a comportat frumos cateva zile dupa ce ne-am impacat, apoi a luat-o de la capat cu bautura. I-am spus. hey, ai promis ca nu mai faci asta. Imi zicea "am promis ca nu mai beau asa des" sau "am promit ca nu mai beau in halul ala", desi promisiunea era ca nu mai bea deloc. Intr-o seara in care se facuse praf am pus mana pe telefon si i-am spus maica-si tot ce facea. Cand a aflat ca i-am spus mamei lui, a spus sa plec (eram la munca, lucram de acasa pe atunci de pe laptop). I-am spus ca voi pleca dupa ce termin munca. "Nu, pleci acum de buna voie sau pleci acasa fortata si batuta, in suturi". Am plecat pana la urma in timpul programului de munca, timp in care mama mea si a lui l-au sunat pentru ca stiau ce a facut. A zis ca eu am vrut sa plec, ca nu m-a dat el afara. Am rezolvat-o cumva pentru ca m-a chemat inapoi, plangea, imi spunea ca nu vrea sa ma piarda. Nu a mai baut 2 saptamani, insa era distant si rece. Uneori, nici macar in brate nu ma mai lua cu zilele, de intimitate nici nu mai spun - nu avea nicio pornire.
Stiam ca trebuie sa plec, insa eram agatata de imaginea persoanei pe care am cunoscut-o si speranta ca se va schimba si imi era si frica de reactia lui daca ii spun ca plec (aveam mobila la el acasa)
Ultimul eveniment care m-a facut sa iau decizia de a pleca a fost intr-o seara cand au venit niste prieteni la el ca sa bea. Unul dintre ei trecea printr-o despartire, asa ca incerca sa ii dea sfaturi. M-a socat sa aud ca "daca mi s-ar intampla la fel, eu as trece usor peste" si "nu mai suferi dupa ea, nu face ca mine. Cum imi pune una p** pe fata, gata, o cer de nevasta". M-am prefacut ca nu stiu discutia si am abordat problemele din relatie, una fiind ca bea, cealalta ca nu mai avem relatii intime. Legat de bautura, clasicul "dar nu am facut nimic" si legat de partea de intimitate, mi-a zis ca eu ii dau turn off pentru ca ii bat apropouri si ca par mereu "horny". A dat-o ca si cum trebuie sa merit atentia lui pentru ca el e o persoana de calitate.
Cateva alte momente cheie in relatie care nu mi s-au parut la locul lor:
- inca tinea legatura cu o tipa cu care a avut o aventura in trecut. Fata asta i-a zis la un moment dat in timpul relatiei noastre ca "mai am niste fantezii cu tine, poate ti le arat intr-o zi". Nu am luat in seama pentru ca am vazut ca nu i-a dat curs, insa de la un timp stergea conversatiile cu ea.
- Imi facea gaslighting. Daca incercam sa comunic o problema, intotdeauna insemna ca ma iau de el, ca o fac pe victima, etc. Ba chiar mi-a spus ca el bea pentru ca ma iau de el (nu intelegea relatia cauza-efect). Intorcea situatia in favoarea lui distorsionand evenimente, vorbe si fapte.
- Mintea mult. Beia pe ascuns.
- Ajunsesem sa am atacuri de panica si sa plang pe ascuns din cauza stresului emotional pe care il resimteam.
Stiu ca relatia a fost una toxica, sunt constienta de asta. Stiu ca trebuia sa plec de mult. Nu am putut. Iubeam barbatul pe care l-am cunoscut. La nivel emotional am ramas atasata de el, e o atractie magnetica pe care nu o pot controla, o atractie bolnava care m-a facut sa il iert de atatea ori.
Putem sa vorbim aici despre o personalitate narcisista? De asemenea, putem sa il consideram un caz de alcoolism? (el spune ca nu era alcoolic, ca asta fac toti barbatii). Fiind constant supusa gaslighting-ului, am uneori tendinta de a-mi spune in minte ca "poate am exagerat" sau "poate ca intr-adevar din cauza mea facea asta".

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Tipul e un alcoolist notoriu, fie că recunoaște, fie că nu (evident, 99.9% dintre ei NU recunosc).
Ai făcut bine că ai plecat. Mergi la un psiholog pentru câteva ședințe de „dezintoxicare".

| VoidEternal a răspuns:

Nu, nu e normal și cu siguranță nu toți băieții beau. Normal ar fi un pahar la masa, la câteva zile. Poate fi vorba de alcoolism in ce ai descris tu.
Din ce ai povestit, nu e vina ta. Faptul că bea singur e clar un redflag. Acolo e vorba de o nevoie.

| Marius22222222222 a răspuns:

La cat ai scris cred că ai inceput toamna trecută de scris și ai terminat acum

| iulia0514 a răspuns:

Eu ma mir ca ai acceptat cererea în căsătorie după doar 3 săptămâni și ca te-ai și mutat la el sad poți trai ani de zile cu un om și nu o să-l cunoști niciodată pe deplin in alta ordine de idei sper ca ai scăpat de acel specimen ca altfel nu pot să-l numesc și de asemenea sper din suflet sa te trezești la realitate și sa nu te mai împaci cu el din contra să-l ocolești cât de mult poți ca are probleme serioase omu. A și da e alcoolic nici un alcoolic nu va recunoaște ca are o problema!

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Cred ca totul a decurs prea rapid, nu știu ce să inteleg din tot.
Pare doar un om trist cu probleme pe care nu vrea sa le recunoască, care se simte singur " de aia probabil și a ales sa stea cu tine", tipul într-adevăr este alcoolic, cine știe de când făcuse asta.
Bautura, țigările, dorurile etc - sunt lucruri față de care dacă tu te obișnuiești devine dependenta.
De la faza în care te dăduse afara trebuia sa pui stop, nu e ok deloc.
Și faptul ca ar alege liniștit bautura în locul tău și pentru simplu fapt ca tu nu poți sa trăiești într-o relație în care nu primești pic de afecțiune de la cel cu care ești într-o relație, știi vorba aia " nu te poți lupta singura cu morile de vant" ai dat tot ce ai putut, nu este de datoria noastră sa ii facem pe oameni mai buni, nu ai cum sa ajuți o persoana care nu realizează ca are nevoie de ajutor.
Sper ca le ai părăsit, blocat peste tot, a fost o lecție din care poți spune ca ai învățat :
Sa nu te mai grăbești cu astfel de decizii( măritiș) cunoaște omul un timp mai lung ( ani).
Sa nu accepți persoanele dependente de bautura, etc în viata ta.
Și care sunt reci, îți vorbesc ca la usa cortului și se cred superioare altora.

| Smmo a răspuns:

Imi pare rau ca ai trecut printr-o asemenea relatie. Nu facea asta din cauza ta, ca nu devii alcoolic chiar peste noapte. La inceput bea cu prietenii, pentru ca ii place gustul bauturii, ca sa uite de probleme, iar dupa un timp nu mai poate sa se abtina si apar semne fizice, ii tremura mainile sau se simte rau. Cei dependenti de alcool se ascund mai ales de cei care ii iau la rost si mint in ultimul hal.
Am avut surpriza sa mi se spuna ca trag la masea niste oameni pentru care as fi jurat ca sunt seriosi, integri etc. Nu e chestia ca e doar un obicei prost, daca nu se opresc sfarsesc rau, ori se imbolnavesc de ceva grav ori isi pun capat zilelor.
El poate a avut o perioada cand s-a gandit sa isi puna viata in ordine, de aceea s-a abtinut de la bautura si s-a apropiat de tine. Poate a avut ceva sperante si vise ca e mai simplu sa traiesti si ca in doi ii va fi mai bine, doar ca nu e chiar asa.
Cauta-ti de viata linistita, nu te mai gandi la el.