| AlinaAndreea21 a întrebat:

as fi foarte recunoscatoare daca m-ar putea ajuta cineva. Imi place de un baiat, suntem prieteni buni, dar suntem gen friends with benefits, asa a fost de la inceput, de vreo 2 luni, totusi mi-ar place sa fim mai mult de atat, si nu stiu ce pot face... vreo idee?

Răspuns Câştigător
| Spaz472 a răspuns:

Varianta care nu da gres vorbeste cu cel mai bun/buna prieten/prietena sa vorbeasca cu el despre tine si vei afla ce se intampla ca probabil mai ai o prietena doua in grup care stiu ca il placi, dar mai vorbeste cu el si baga in conversatie sentimentele tale ale lui si tot asa., sunt multe moduri in care il poti face pe el sa cedeze sau cel mai simplu ar fi sa ii spui nu cred ca va refuza daca se comporta ca si cum ati fi impreuna ar trebui sa ii spui ca daca nu ii spui nu o sa se intample nimic trebui sa il faci sa vrea si el dar sa stie ca vrei si tu...

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea poti schimba regulile jocului pe parcurs. Discuta cu el serios, poate exista o minuscula sansa sa vrea si el acelasi lucru.

| Zenithf a răspuns:

Esti pe teren minat. "Friends with benefits" este situatia "ideala" pentru un barbat - are tot ce-l intereseaza, si in schimb minimum de responsabilitate.
Ceea ce ii propui este sa-si dea "libertatea" si sa se supuna la anumite constrangeri.
Propunerea mea este - daca esti genul - sa adopti un plan cu bataie lunga, astfel incat nu azi, maine, dar in viitor, sa deveniti mai mult de atat.

| IloveME a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu el, spune-i ca lucrurile s-au ajuns prea departe pentru acest timp de relatie si iti doresti foarte mult sa treceti la faza.
Schimba de look, aranjeazate mereu, fi femenina si arata-i ca meritati sa treceti la urmatoarea faza!
Succes!

| mona a răspuns:

Poti sa-i spui ca simti ceva mai mult pentru el

| AlinaAndreea21 explică (pentru mona):

Zicandu-i asta, mi-as calca orgoliu', si nu stiu daca merita, vreau sa vad daca si el simte ceva mai mult pentru mine, inainte de a ma avanta asa.

| Adry05 a răspuns:

Să-i spui că-l placi în primul rând prin semnale şi apoi să-i zici direct. Dacă îţi împărtaşeşte sentimentele, bine, dacă nu, asta e. happy

| stark47 a răspuns:

Friends with beneftis?!=faceti sex?! majoritatea baietilor si ar dori o astfel de persoana! o persoana cu care sa faca doar sex! insa asta nu e posibil.in toate cazurile, unul din cei 2 pun suflet,si nu mai e doar sex! asa ca, din cate se vede, tu esti cea cu sufletul! vorbeste cu el despre sentimente daca vrei mai mult! poate si el simte ceva mai mult pentru tine decat atractie fizica! iar daca asta il va supara si il va indeparta, nu ai de ce sa regreti! nu merita sa stai cu cineva care te vede doar ca pe o "papusa gonflabila". esti o fiinta, nu o carpa sexuala!

| AlinaAndreea21 explică (pentru stark47):

Nu, am zis un gen de,, friends with benefits'', suntem uneori, gen un cuplu, dar nu s-a ajuns la sex. Pana la urma, cred ca nici nu merita, oricum multumesc de sfat!

| Schatzyyyyy a răspuns:

Poti sa stai de vorba cu el, sa-i spui tot ce simti pentru el! Poate daca si el te place, ve-ti fi impreuna!:*

| Spaz472 a răspuns:

Poate ar trebui sa ii spui ce parere ai si ce crezi si ce simti si ma rog thinking n-ar fi rau am patit si eu asa si i-am zis am fost impreuna deci a iesit bine depinde daca ai curaj sa ii spui sau fa-l pe el sa te placa si sa iti spuna el ceea ce vrei sa auzi. Succes!

| AlinaAndreea21 explică (pentru Spaz472):

El este mai orgolios de fel, si eu de altfel. Niciodata nu am adus vorba de ceva serios, totusi cand suntem impreuna, se comporta cu mine ca si cum am fi impreuna. E o situatie complicata.

| Spaz472 a răspuns (pentru AlinaAndreea21):

Toate situatiile sunt complicate si pune orgoliul deoparte ca nu faci nimic cu el, nu te ajuta cu nimic eu zic ca ar trebui sa ii spui pentru ca nu mori nici tu nici el si am trecut de 21 decembrie deci sfarsitul lumii nu mai vine so spune'i pentru ca nu ai nimic de pierdtu..chiar nimic!

| AlinaAndreea21 explică (pentru Spaz472):

E faza, ca inainte de asta, suntem si prieteni, si iesim in acelasi grup, si m-as simti eu nasol, sa-l vad mereu, el stiind ca simt ceva pentru el.,, Friends with benefits'' niciodata nu a implicat si sentimentele intre noi, cel putin niciodata nu am adus vorba.

| Spaz472 a răspuns (pentru AlinaAndreea21):

Varianta care nu da gres vorbeste cu cel mai bun/buna prieten/prietena sa vorbeasca cu el despre tine si vei afla ce se intampla ca probabil mai ai o prietena doua in grup care stiu ca il placi, dar mai vorbeste cu el si baga in conversatie sentimentele tale ale lui si tot asa., sunt multe moduri in care il poti face pe el sa cedeze sau cel mai simplu ar fi sa ii spui nu cred ca va refuza daca se comporta ca si cum ati fi impreuna ar trebui sa ii spui ca daca nu ii spui nu o sa se intample nimic trebui sa il faci sa vrea si el dar sa stie ca vrei si tu...

| roxkiss a răspuns:

Da, am avut si eu asa faza, tot asa prieten, mai orgolios, si a mers tot bine comunicam 24 din 24, chiar forte sper a fost, dar la un moment dat am avut senzatia ca nu e atras de mine, si nu mai vorbeste asa ca inainte, mi-e dor chiar de asa prieten, asa ca ghindestete, sa nu il pierzi ca prieten, succes. )