| Cmdndbdhhddh a întrebat:

Bună, aș putea fi însărcinată dacă am 9 zile întîrziere? Am făcut un test la 7 zile și rezultatul a fost negativ, ar trebui să-l mai repet?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca testul de sarcina a fost efectuat in momentul considerat optim, se poate considera si aprecia ca rezultatul obtinut este corect in proportie de peste 99% si in consecinta practic este exclusa posibilitatea sa existe o sarcina instalata in uterul tau. De regula este indicat ca dupa 3-4 zile sa fie efectuat inca un test de sarcina al carui rost/scop este cel de a obtine un al 2-lea rezultat care are rolul sa confirme sau sa infirme primul rezultat. Doar asa poti fi absolut sigur ca rezultatul obtinut este 100% corect. Multa sanatate!

| Octavian81 a răspuns:

Ciao! Ar fi bine sa il repeti si totodata sa mergi la un control ginecologic. Uneori, zic uneori, nu vreau sa te speriu, poate fi fals negativ.
Succes

| Frank51 a răspuns:

Da, nu, poate, a mai intarziat asa mult? cu cate zile a intarziat maxim? ai avut contacte neprotejate? ai un cm foarte neregulat? Sunt cam multe variabile si vad ca esti foarte confuza(asta ca sa nu zic inconstienta).

| Cmdndbdhhddh explică (pentru Frank51):

Maxim 4 zile am avut intirziere, da e regulat

| Frank51 a răspuns (pentru Cmdndbdhhddh):

Deci ai mai avut intarzieri, nu e ca si cum ai avut un ciclu regulat si asta e prima oara. Tu stii cel mai bine cum te simti, mai fa un test de sarcina.