| Gbrlela a întrebat:

Bună seara. Îmi doresc foarte mult un bebe, iar atât înainte cât și în perioada ovulației am făcut neprotejat. Următoarea menstruație ar trebui sa îmi vina pe 21. Am făcut un test de sarcina rezultatul fiind negativ. Credeți ca am șanse sa fiu însărcinată? Va fi primul bebe, deci nu ma pricep cum sa raman însărcinată. Poate unele fete îmi vor spune ca dacă testul e negativ înseamnă că nu sunt însărcinată, însă mă gândesc că poate am făcut prea repede testul. Perioada de ovulație a fost între data de 3 și 7. Mai multe păreri ar fi de folos

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testul de sarcina facut este INUTIL si eronat, fiindca nici un test din lume anul poate detecta o sarcina la cateva zile dupa sex!
Daca ciclul trebuie sa-ti vina pe 21 ianuarie, un test de sarcina se poate face abia pe 28 ianuarie (la minim 7 zile dupa menstruatie, sau data cand trebuai sa-ti vina menstruatia).

Cand ai ciclul de tip neregulat, testul de sarcina se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit stiintific si medical, ca hormonul de sarcina incepe sa fie produs de OVULUL FERTILIZAT incepand chiar din prima zi de dupa ce s-a produs procesul de NIDATIE, adica de implantare a ovulului fecundat in tesutul ENDOMETRULUI.
De asemenea este stabilit si faptul ca procesul de implantare se produce cel mai repede dupa 7-8 zile de la data OVULATIEI si cel mai tarziu dupa trecerea a 10-11zile, de obicei in a 8-9-a zi.
Fiindca in cazul ciclului tau menstrual OVULATIA a avut loc cel mai probabil in data de 7 Ianuarie (21.01 - 14 zile = 7 Ianuarie), rezulta ca procesul de NIDATIE ar fi posibil sa se produca cel mai devreme astazi 14 Ianuarie sau sa se produca in urmatoarele 2-3 zile. Reiese ca primele cantitati de hormon de sarcina hCG vor incepe sa apara/sa existe in urina doar incepnd din urmatoarele zile.
Sarcina produce cantitatea minim detectabila de hormon hCG de catre tester dupa circa 5-6 zile din momentul implantarii
Reiese ca cel mai DEVREME testul de sarcina se poate face incepand cu a 14-a zi de dupa OVULATIE, in cazul tau ar fi 21 Ianuarie, insa gradul de corectitudine va fi foarte mic asa cum este precizat in urmatorul tabel :
Rezultatul oricarui test de sarcina, chiar si al celui mai super-mega-extra-hiper sensibil tester, este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la ovulatie/incident. Daca testul de sarcina este facut :
-- In a 14-a zi de dupa ovulatie, incident rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
-- In a 15-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
-- In a 16-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
-- In a 17-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
-- In a 18-a zi de dupa ovulatie incident rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
-- In a 19-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
-- In a 20-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
-- In a 21-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
Este stabilit stiintific ca numai rezultatul testului care este facut in a 28-a zi de dupa ovulatie sau incident este 100% corect.
Presupun ca ai inteles ca este ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile
Multa sanatate!

| Tarinus989 a răspuns:

Din cate stiu testul trebuie facut dupa 5-6 saptamani dar nu sunt sigur(sunt baiat btw)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tarinus989):

Fiind baiat si nestiind aceste detalii femeiesti, te sfatuiesc sa nu mai raspunzi deloc la acest tip de intrebari, fiinda induci in erore, creand confuzii. Multumesc anticipat.

| anajurca56780 a răspuns:

Un test de sarcină corect se face la minim 21 de zile de la contactul sexual.