| Lolituta a întrebat:

as vrea sa cer parerea voastra(fara mistouri va rog) in legatura cu parca ma rusinez putin cand vorbesc despre relatii intime(mentionez ca am 16 ani si ca nu am facut-o pana acum), chiar si cu prietenul meu, cu parintii, ma rusinez in general. nu aveti acelasi sentiment? este normal sau sunt prea sfioasa, cum sa fac sa schimb asta?

Răspuns Câştigător
| Alekzandra a răspuns:

Stii,multi vor rade de tine.Dar e penibil, pateticmjenant, spune-i cum vrei tu pentru EI nu pentru tine.Care e treaba lor? De ce sa rada de tine? Inteleg ce spui, dar daca simti ca poti avea incredere in prietenul tau, vorbeste-i si nu te sfii fata de parintii tai.Te apreciez ca nu esti disperata ca alte copile de 11 ani care in loc sa isi faca ghiozdanul pentru scoala intreaba cum se face "secx" ca sa citez o fetita careia i-am raspuns mai devreme.
Vorbeste deschis cu familia ta! Daca prietenul tau te iubeste cu adevarat, va intelege ca nu esti pregatita inca sa vorbesti despre relatii intime.
Numai bine si succes!

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Draga mea,multi au asemenea problema,nu esti singura,nu e nevoie sa o privesti ca pe o problema.
Cauta pe internet articole care te lamuresc despre subiectul asta,incearca sa povestesti cu mama ta(pe mine azi,fiica mea m-a intrebat cum a fost cand am nascut-o!),sa vrei sa te informezi nu e o rusine,rusine e sa nu stii nimic atunci cand e cazul.
Cu prietenul tau,incearca sa stai de vorba si sa-i explici ca subiectul asta te deranjeaza mult,daca s-ar putea sa-l aduca in discutie cu multa delicatete si finete,i-ai fi recunoscatoare.
Si,azi putin,maine putin,pana la urma vei putea sa discuti cat de cat despre asta.
Sexul nu e o rusine, e placere si responsabilitate, nu-ti nega sexualitatea, exista oricat incerci sa faci abstractie de ea.
Succes!

| glamour a răspuns:

Chiar normal nu este, ar trebui sa vorbesti cu mama pentru a sti cum se intampla lucururile si sa stii cum sa te protejezi de eventualele neplaceri. A vorbi despre sex nu inseamna ca trebuie neaparat ca in secunda 2 sa faci sex. E clar ca tu nu esti pregatita sa faci sex din moment ce esti asa rusionasa. Pana la o varsta toti am fost rusinati, depinde si de cum se dezvolta fiecare(psihic). Daca ti-e rusine sa vorbesti chiar si cu mama ta, ai internet si exista destule articole despre sex. Trebuie sa stii cum sa te protejezi, si cum sa te feresti de neplacerile de care te vei lovi(sexul nu inseamna numai placere)