| byabb a întrebat:

As vrea sa incep sa iau anticonceptionale karissa. Leam cumparat dar nu stiu daca trebuie sa le iau din prima zi de ciclu. Si plus de asta sunt protejata din prima zi? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| pantofipantofi a răspuns:

Ia-le din prima zi a menstruatiei ziua in care iti vine, si pentru un plus de siguranta esti protejata dupa 8 zile, adica dupa ce inghiti 8 pilule, dar fara aprobarea medicului este cam riscant

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Le iei exact cum ti le-a prescris ginecologul, altfel pericolul de complicatii severe este inacceptabil de mare.

| claudiarebecca a răspuns:

Esti protejata dupa 2 saptamani de anticonceptionale. sunt recomandate de medic? daca nu, poti sa ai prb. mari cu greutatea... eu am luat 20 kg in plus acum vreo 4 ani... acum mi-a venit mintea la cap.