| PeanutsAdri a întrebat:

Care sunt cele mai bune anticonceptionale, fara reactii adverse? Medicul ginecologic mi-a facut un control si mi-a prescris Karissa, fara niciun fel de analize. fapt care ma ingrijoreaza. Am citit pe net ca pot cauza tromboze. Nu stiu ce sa fac. sa incep cu Karissa? Este prima data cand iau anticonceptionale.

4 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Da poti lua, putini medici fac analize, eu am fost la 3 medici si fiecare mi-a dat diferit, si am luat o perioada milligest fara analize doar cu recomandarea medicului
daca ai reactii adverse puternice te intorci la medic si ii spui sa iti prescrie altceva
daca ai dureri de cap in primele zile nu te ingrijora, daca nu continua este ceva normal
p.s de luat banuiesc ca ti-a explicat cum sa le iei, si pentru singuranta esti protejata de la a 8 pilula

| laury4ever a răspuns:

Da pai cam asa se intampla ginecologul prescrie fara analiza.eu una am fost mai putin norocoasa in ceea ce privesc anticonceptionalele. In clasa a 11-a mi-am facut primul control si mi-a dat tratament cu Karissa si m-am ingrasat vreo 5 kg si normal cica erau 3... dar s-au cunoscut suficient de mult.iti dau o pofta de mancare. Sfatul meu este daca anticonceptionalele sunt prescrise ca tratament impotriva unui chist ceva cum a fost cazul meu ia-le ca nu trebuie ignorat un chist insa daca vrei sa le iei doar pentru protectie sa nu ramai insarcinata nu te sfatuiesc. Sora mea a luat anticonceptionale timp de 2 sau 3 ani si regreta mult. Is o prostie. Succes!

| PeanutsAdri explică (pentru laury4ever):

Nu e vorba la mine de vreun chist sau ceva de genul, mi le-a prescris medicul doar pentru protectie sa nu raman insarcinata. si nu stiu ce sa fac. sa le iau, sa nu le iau.De ce sunt o prostie? si de ce regreta sora ta?

| laury4ever a răspuns (pentru PeanutsAdri):

Pentru ca iti deregleaza organismul, te ingrasi indiferent de care folosesti, mai ales daca sunt pentru o perioada lunga + iti deregleaza menstruatia. Parerea mea e sa folosesti prezervativul in continuare iar neprotejat poti face cu 2-3 zile inainte de menstruatie si la fel dupa menstruatie 2-3 zile. Succes!