| unaboona a întrebat:

Mi-am luat de curand anticonceptionale karissa da nu stiu cum sa incep sa le folosesc.pe prospect scrie ca in prima zi a ciclului menstrual altii imi zic ca pot si de azi(mie mi-a trecut deja ciclul menstrual)deci cand le pot folosi? si trebuie sa iau drajeurile in ordinea are imi arata sau care vreau eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Trebuie administrate începând cu prima zi a ciclului menstrual, în ordinea indicată pe ambalaj. Este valabil pentru toate anticoncepționalele, excepție făcând doar cazurile menționate în prospect (după naștere, avort etc.)
O zi cu zâmbet să ai!

| ema_4030 a răspuns:

Se ia doar din prima zi de cilcu menstrual, seara mai bine si apoi in fiecare zi la aceeasi ora.

| ema_4030 a răspuns:

A, si neaparat in ordine pentru ca sunt facute de pe zi ce trece cu cantitati mai mari de hormonihappy

| ana25 a răspuns:

Buna, si eu am luat karissa, si medicul ginecolog mi a zis ca indicat ar fi sa le iau din prima zi a ciclului menstrual, dar le pot lua si in orice alta zi, cu conditia ca timp de 2 saptamani sa folosesc si prezervativul sau alte metode contraceptive.