| KatherineSophia a întrebat:

Buna iau anticonceptionale karissa din prima zi a menstruatie. sunt protejata dupa a7a pilula sau dupa a 8a?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eşti protejată din a 8-a zi, deci, DUPĂ a 7-a tabletă!
Asta NU însemnă că, imediat după ce ai luat a 7-a tabletă, şi faci sex neprotejat.

În primele 7 zile TREBUIE să foloseşti o metodă contraceptivă SUPLIMENTARĂ ( prezervativ, ovule spermicide, etc. )!

Vezi răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Toate cele bune.

| KatherineSophia explică (pentru bursuc001):

Eram nedumerita. pentru ca pe prospect scrie de la prima pilula ( daca e luata din prima zi a menstruatiei. nu mai stiam ce sa cred :*

| bursuc001 a răspuns (pentru KatherineSophia):

NU ai citit Prospectele pe care ţi le-am indicat în răspunsul anterior!

N-aş crede că, în Prospectul din cutia ta, scrie altceva!

REPET :
În cazul tabletelor Karissa, chiar dacă se iau din prima zi a ciclului menstrual, în primele 7 zile NU eşti protejată şi TREBUIE luate măsuri contraceptive alternative ( prezervativ, ovule spermicide, etc. )!

Pe prospectul lor NU scrie acest lucru, în cazul începerii tratamentului, dar au această precizare în cazul trecerii de la alt anticoncepţional la Karissa - situaţia este similară, CITEZ :
"În aceste cazuri, sunt necesare masuri contraceptive suplimentare în timpul primelor 7 zile de administrare a noului contraceptiv."

Vezi şi prospectul la linkul : http://www.prospecte.net/prospect-karissa-anticonceptionale/4 SAU http://www.farmaciiledona.ro/......I29807.pdf

" Doze si mod de administrare

Doza zilnica recomandata este de un drajeu (preferabil de fiecare data la aceeasi ora din zi) timp de 21 de zile consecutive. Tratamentul se va relua dupa a 7-a zi de întrerupere a tratamentului (dupa 4 saptamâni de la primul drajeu luat în aceeasi zi a saptamânii). În intervalul de 7 zile, apare ciclul menstrual.

Prima serie de drajeuri Karissa

Primul drajeu Karissa trebuie luat în prima zi a ciclului menstrual.

Trecerea de la un alt contraceptiv oral combinat

Primul drajeu de Karissa trebuie luat în prima zi a ciclului menstrual dupa terminarea seriei anterioare de contraceptive orale.

Trecerea de la produsul cu progesteron în cantitate mica (POP sau minipilula, injecţii sau implant)

Se poate trece de la minipilule la Karissa în oricare din zilele ciclului menstrual (dupa implant, în ziua imediat urmatoare înlaturarii implantului; dupa injecţie, în ziua când ar trebui facuta urmatoarea injecţie).

În aceste cazuri, sunt necesare masuri contraceptive suplimentare în timpul primelor 7 zile de administrare a noului contraceptiv.

Dupa avort, în perioada primului trimestru

Dupa avort, în primul trimestru, tratamentul contraceptiv trebuie început imediat. Nu sunt necesare precauţii contraceptive suplimentare.

Dupa nastere sau avort, în perioada celui de al doilea trimestru

Pentru utilizare în timpul alaptarii - a se vedea paragraful 4.6. Sarcina si alaptarea.

La femeile care nu alapteaza, contracepţia orala poate fi începuta dupa 28 de zile de la eliminarea vaginala sau avortul executat în al doilea trimestru de sarcina. Sunt necesare precauţii contraceptive suplimentare pentru primele 7 zile.

Daca a avut loc deja un contact sexual, trebuie mai întâi exclusa suspiciunea de sarcina, înainte de a se începe tratamentul cu drajeuri sau acesta trebuie amânat pâna la urmatorul ciclu menstrual." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......RISSA.aspx

O zi frumosă.

| Hαppiηеss a răspuns:

Pai de ce nu ai intrebat toate detaliile astea pe medicul care ti le-a prescris, in caz ca nu le iei de capul tau.

| ceaiuldetei a răspuns:

Ești protejată de la prima bulină : )

Doar să nu uiți să le iei la aceeași oră în fiecare zi - să citești atent prospectul, dacă îl mai ai, da? : )

Răspuns utilizator avertizat