| Jackie a întrebat:

Buna!
As vrea sa stiu care sunt sansele ca o fata sa nu ramana insarcinata daca partenerul ei a ejaculat in interiorul vaginului?

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Destul de mari! Mama natura e flamanda de cat mai multi bebey!
De ce nu va protejati?!
Du-te la control, pana nu e prea tarziu!

| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate intretine sex neprotejat cu ejacularea spermei in vagin fara teama de a exista posibilitatea de a se forma o sarcina insa DOAR in cazul in care menstruatia este REGULATA si ca urmare se poate stabili cu precizie ZIUA DE OVULATIE si pe baza acestei zile si PERIOADA FERTILA si cele 2 PERIOADE NEFERTILE. Prin asa numita metoda a calendarului se poate stabili cu o precizie destul de mare perioada fertila a ciclului menstrual. Metoda este aplicabila/se poate folosi doar in cazul ciclului menstrual regulat, cel in care lungimea ciclului ca numar de zile se mentine constanta aceleasi pe perioade foarte lungi de minim 6-8 cicluri. Este cunoscut faptul ca intr-un ciclu menstrual se poate produce o singura data ovulatia si aceasta se intampla intotdeauna cu FIX 14 zile inaintea urmatoarei menstruatii. Deoarece ovulul este VIABIL, adica poate fi fecundat intro perioada de maxim 24 de ore din momentul producerii si viata maxima a unui spermatozoid in conditii ideale in trompele uterine este de 3-5 zile, rezulta ca o femeie poate sa ramana insarcinata doar intro perioada de maxim 5-6 zile din numarul total al zilelor ciclului respectiv. In restul zilelor din afara PERIOADEI FERTILE formarea unei sarcini din punct de vedere stiintific este IMPOSIBILA deoarece in organismul femeii NU poate exista un ovul viabil. Probabilitatea de a se forma o sarcina in afara perioadei fertile este unanim acceptata ca fiind de circa 3-5%, dar numai in cazul in care uneori se pot produce si posibile dereglari hormonale in buna functionare a glandelor endocrine. Totusi, fiindca aceste dereglari hormonale se pot produce cu totul accidental si doar in anumite conditii de sanatate grav afectata probabilitatea de a apare este pur teoretica in cazul majoritatii femeilor. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai ejaculat in ea, sansele de a nu ramane gravida sunt: sa fi fost protejat cu prezervativ si ea sa nu fie in perioada fertila.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Daca prietenul e a ejaculat în interiorul vaginului, șansele sunt foarte mari.
Daca vrei iți pot calcula si care sunt șansele sa fie băiețel.
A tine la prietena ta înseamnă și sa nu o pui sa treacă prin nopți de neliniște pentru ca tu alegi sa nu folosești prezervativul.
Metoda calendarului iți vorbește despre zilele în care o fata este fertila si zilele în care nu este, dar nu vorbește despre cate zile por rezista spermatozoizii in interiorul vaginului și pot sa insemineze, de la momentul contactului sexual.
Metoda "Calendarul" se folosește de ziua în care începe menstruația, dar nu spune ca funcționează decât când ciclul menstrual este perfect reglat.
Metoda calendarului protejează cam 30-40% de o sarcina nedorita.
Deci care sunt șansele ca data viitoare sa folosești prezervativul?

| floringabor a răspuns:

Daca a ejaculat in tine, ai sansa sa ramai gravida; dar ca sa ramai gravida, este nevoie ca sperma sa intalneasca un ovul

| Rektsona a răspuns:

0%, doar daca e in acea perioada calendaristica in care ea nu poate efectiv ramane, doar asa! Sper ca am ajutat

| Jackie explică (pentru Rektsona):

crying(((((((((((((((((((((((((((