| MckormicEmma a întrebat:

Bună, aș vrea să știu, dacă bărbatul urinează după actul sexual, se curăță uretra de toți spermatozoizii care au rămas?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Jetul de urina ''spala'' canalul uretrei pe toata lungimea si astfel se elimina eventualele resturi de sperma care au ramas dupa ce s-a produs o ejaculare cu 2-3 ore in urma. Bineinteles ca astfel sunt eliminati atat teoretic cat si practic toti spermatozoizii.
De asemenea dupa urinare in canalul uretrei ramane o anumita cantitate de urina care are pH-ul acid, ceea ce produce un mediu acid si astfel in uretra dupa urinare mediul devine cu totul nociv si impropriu vietii spermatozoizilor care ar fi scapat si ar mai fi putut sa ramana in uretra dupa urinare.
In concluzie se apreciaza ca in astfel de cazuri dispare cu totul posibilitatea sa mai existe spermatozoizi, viabili si apti de a mai putea fecunda ovulul.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se curata uretra de sperma, dar trebuie si o spalare corecta a penisului, ca sa nu ramana sperma in faldurile lui.