| anonim_4396 a întrebat:

Aseara am avut contact sexual protejat, doua unul după altul, la prima a fost ejaculare dar nu in vagin si nu stiu daca partenerul s-a spălat înainte de a doua partida, in seara asta e ziua ovulației. Am ciclul menstrual de 25 de zile si ultima menstruație am avut-o pe 14 decembrie, următoarea ar trebui sa fie pe 8 Ianuarie. E posibila o sarcina daca aseara o fi ajuns vreun spermatozoid in vagin?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual esteregulat si are o lungime stabilizata de 25 de zile, atunci ziua ovulatiiei are loc in a 11 zi a ciclului menstrual, numarat fata de prima zi de incepere a ultimei menstruatii avute, sau numarand 14 zile spre inapoi fata de data clculata a viitoarei menstruatii. Astfel ca fata de data de 14 Dec. + 11 zile rezulta ca data a OVULATIEI ziua de 25 Dec. Sau din 7 Ianuarie ultima zi a actualului ciclu menstrual daca se scad 14 zile rezulta de asemenea ca zi de ovulatie tot data de 25 Decembrie. Reiese ca sexul intretinut in seara zilei de 24 Dec. a avut loc in preziua OVULATIEI adica in acel moment care impreuna cu ziua ovulatiei este apreciat/considerat ca fiind cel mai fertil moment al actualului ciclu menstrual. Daca partenerul tau de sex NU a URINAT in perioada cuprinsa intre momentul de dupa ejaculare si inceperea urmatorului contact sexual, atunci pe parcursul celui de al 2-lea sex a ''EJACULAT INVOLUNTAR'' in vagin o anumita cantitate din resturile de sperma care raman invariabil in uretra, care nu pot fi eliminate prin spalare decat doar/numai prin urinare. In concluzie daca NU a urinat deloc in perioada de dupa ejaculare, probabilitatea de a se forma o sarcina devine cat se poate de posibila. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar daca al doilea contact a fost tot protejat tot exista posibilitatea?

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici...Da, este posibil sa fi ramas gravida.

| anonim_4396 explică (pentru Emilian65):

Dar nu si-a dat drumul in mine si al doilea contact a fost tot protejat

| Gabris77 a răspuns:

Nu. Chestia asta este imposibila. Stai liniștită. Ca nu se întâmpla nimic.

| Nichita333 a răspuns:

Nu. Sansele sunt extrem de mici chiar imposibile. Stai calma.