| Bdggwgcdacwhbegysgvg a întrebat:

Bună, aseară am făcut dragoste neprotejat cu prietenul meu și s-a terminat înafară dar nu a urinat.Al doilea număr a fost tot neprotejat și la fel a terminat înafară și iar nu a urinat, iar a treia oară tot neprotejat dar doar puțin timp iar după astea trei numere a urinat.
Toate astea sau întâmplat a 3 zi după terminarea menstruației mele, oare este posibil să se întâmple ceva? El mi-o zis că a scos o la timp deșii mi se un pic ciudat că nu a urinat între partide, iar în calendar în arată zi infertilă.
Îmi puteți oferii vreun sfat? Este posibilă o sarcină?
Mulțumesc anticipat

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o importanta ca a scos-o inainte de ejaculare, fiindca sperma ajunsese deja in vaginul tau, fiindca exista deja pe teava de la prima ejaculare... scurgandu-se involuntar in vaginul tau in primele secunde cand a fost reintrodus penisul.
Este vorba de picatura pre-ejaculatoare care contine 100% sperma, in cazul tau.
Bineinteles ca poti ramane imediat gravida DOAR daca esti in perioada fertila!

Ma repet: nu are importanta ca a scos-o la timp, odata ce EXISTA sperma pe teava si lichidul pre-ejaculator avea deja sperma care te lasa gravida imediat. Singura conditie este ca fata/femeia sa fie in perioada fertila si o pune imediat de o sarcina.

| Violleta2022 a răspuns:

Folisti INTOTDEAUNA PREZERVATIVUL ca nu doare, nu musca, nu are efecte secundare si nu costa mult, doar 2-3 lei bucata, dar asigura protectie totala impotriva unei sarcini si impotriva BTS, conferind totodata siguranta, placere si chiar cresterea excitatiei la sex.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă erai în a treia zi după menstruație, este posibil sa nu apara nicio sarcina nedorita. Altadata sa folosiți prezervativul ca mijloc de protectie.

| Bdggwgcdacwhbegysgvg explică (pentru Emilian65):

Mulțumesc frumos pentru răspuns

| VoidEternal a răspuns:

"El mi-o zis că a scos o la timp deșii mi se un pic ciudat că nu a urinat între partide. "

Nu e obligatoriu sa urinezi între partide. Adică e bine sa o faci dar daca nu îți vine, nu îți vine, nu e nimic ciudat.

Floareasoarelui26 ti-a explicat in detaliu riscurile, iar ele nu sunt chiar neglijabile. Urmeaza-i sfaturile, că nu e persoana pe TPU mai capabilă să-ți dea un răspuns adecvat.

| Floridori a răspuns:

Este sigur ca sperma a ajuns in vaginul tau, deoarece sexul a fost fara protectie, iar baiatul nu a urinat dupa ejaculare...

Pentru a se forma o sarcina, este necesar sa existe un spermatozoid si un ovul. Spermatozoizii au existat si au ajuns in vagin.Intrebarea este: exista un ovul, sau va exista un ovul in urmatoarele 5 zile de la act? Daca da, atunci exista sanse de sarcina.

3 zile dupa menstruatie poate fi ziua 6 a ciclului, sau ziua 10 a ciclului.Calculele se fac in functie de prima zi a ciclului si de durata acestuia, numai in cazul in care este unul regulat.
Deci, daca ai un ciclu perfect regulat, poti calcula singura perioada fertila si poti afla daca exista sanse de sarcina sau nu. Daca ai un ciclu neregulat, atunci nu se stie cand este perioada fertila, deci riscul de sarcina exista mereu, cel putin la nivel teoretic.

Care este lungimea ciclurilor tale?

| Bdggwgcdacwhbegysgvg explică (pentru Floridori):

30-49 de zile

| Floridori a răspuns (pentru Bdggwgcdacwhbegysgvg):

Deoarece vorbim de un ciclu total dereglat, diferentele putand fi mai mari de 10 zile, nu se poate estima cand este perioada fertila.

Daca imi permiti un sfat, mergi la medicul endocrinolog si mai apoi la medicul ginecolog.Desigur, tu faci cum crezi ca este mai bine, dar daca as fi eu in locul tau, asa as face.

| Bdggwgcdacwhbegysgvg explică (pentru Floridori):

Păi dacă mi-am notat în calendarul menstrual mestruațiile, nu mă pot lua după el?
În calendar îmi arată zi infertilă

| Floridori a răspuns (pentru Bdggwgcdacwhbegysgvg):

Un calendar al ciclurilor este foarte util pentru absolut orice femeie, dar perioadele fertile/infertile se pot calcula numai si numai in cazul ciclurilor perfect regulate.Asta deoarece aceste perioade se calculeaza in functie de lungimea ciclului, ori tu nu poti sa stii niciodata ce lungime va avea ciclul in curs.

Sa presupunem ca ultimul tau ciclu a avut 30 de zile, asta insemnand ca perioada fertila a fost cuprinsa intre zilele 12-17 ale ciclului.In cazul actualului ciclu, tu te vei lua dupa notitele tale si vei presupune ca perioada fertila ar fi in acelasi interval de zile, dar surpriza, ciclul actual poate sa aiba 45 de zile, de exemplu, ceea ce ar insemna ca perioada fertila ar fi intre zilele 27-32 ale ciclului.O diferenta enorma, pe care tu nu o poti anticipa niciodata din moment ce nu stii ce lungime va avea ciclul in curs.

In orice caz, atat dereglarile hormonale ce determina diferente ale ciclurilor mai mari de +/-10 zile, cat si ciclurile mai lungi de 45 de zile, sunt motive suficiente sa mergi la endocrinolog.In functie de dereglarile tale hormonale, acesta iti va recomanda pastile AC.Acestea nu numai ca vor trata problemele tale, dar te vor proteja si de o sarcina nedorita.

| Bdggwgcdacwhbegysgvg explică (pentru Floridori):

Mulțumesc foarte mult pentru răspuns

| Floridori a răspuns (pentru Bdggwgcdacwhbegysgvg):

Cu drag!
Numai bine!

| Corcodusoi a răspuns:

Daca nu vrei sa ramai sarcinata consumati macar un rezervor de gaz

| Bdggwgcdacwhbegysgvg explică (pentru Corcodusoi):

Nu înțeleg
Ce vreți să spuneți?

| Emma48 a răspuns (pentru Bdggwgcdacwhbegysgvg):

Eu zic sa te duci la farmacie sa cumperi o pilulă de a doua zi ca să nu riști, chiar dacă ajunge undeva la 70 - 110 lei depinde de care iei

| Emma48 a răspuns:

Și in primul rand nu contează daca a ejaculat sau nu înăuntru, oricum exista riscul de sarcina, 20 % din cei care folosesc metoda retragerii dau eșec, și metoda calendarului esueaza și mai frecvent