| AndreeaDeea210 a întrebat:

După cat timp de la terminarea menstruației apar zilele fertile?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de perioada la care ti se succede tie menstruatia si bineinteles, daca este regulata sau neregulata.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cadrul ciclului menstrual, PERIOADA FERTILA se situeaza fata de prima zi a ciclului care incepe cu prima zi de menstruatie, in functie de lungimea ca numar de zile a ciclului respectiv.
1.) In cazul celui mai scurt ciclu menstrual ovulatoriu, cel care are 21 de zile, perioada fertila inceape inca din cea de-a 3-a zi a menstruatiei, fiindca in acest caz al ciclul menstrual de 21 de zile. OVULATIA are loc in cea de-a 7-a sau a 8-a zi fata de prima zi de menstruatie. Deci perioada fertila incepe chiar inainte ca menstruatia sa se termine.
2.) In cazul ciclu menstrual cu lungimea medie, care are 28 de zile, perioada fertila inceape odata cu cea de-a 10-a zi a ciclului menstrual, adica la cateva? zile ''dupa terminarea menstruatiei'', insa asta depinde de numarul de zile cat tine menstruatia : 4, 5, sau poate 7 zile. Fiindca OVULATIA are loc in cea de-a 14-a zi fata de prima zi de menstruatie, reiese ca perioada fertila incepe cu 5 zile inainte de cea de-a 14-a zi a ciclului.
3.) In cazul ciclu menstrual cu lungimea mare, care are in jur de 35 de zile, perioada fertila inceape odata cu cea de-a 17-a zi a ciclului menstrual, adica ''dupa ce se termina menstruatia'' cu circa 10-12 zile. Perioada fertila incepe atat de tarziu datorita faptului ca in acest caz OVULATIA are loc in cea de-a 21-a zi fata de prima zi de menstruatie.
In concluzie INCEPEREA perioadei fertile depinde de lungimea ciclului menstrual. Multa sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu este un numar fix de zile: nr. de zile depinde de cate zile are ciclul. Se poate determina prin metoda calendarului. Calculezi cand urmeaza sa fie prima zi a menstruatiei urmatoare. De la acea data calculezi 19 zile si afli prima zi fertila, care este de 7 zile. daca ciclul este neregulat, atunci e mai greu de calculat, trebuie adaugate si zilele care maresc ciclul menstrual.

| Ufkhjdksh a răspuns:

In a 3-a zi după terminarea menstruației începe perioada fertila, iar aceasta se termina in a 10 a zi de la terminarea menstruației.