| Andreea01234554321 a întrebat:

Buna,astăzi am observat ca am o dunga, linie pe burta de la buric in jos, nu e asa vizibilă dar se observa, imi poate spune cineva ce inseamna?

8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ceva natural. Nimic de speriat. Căutați pe internet poze cu alte fete și veți vedea aceeași linie.

| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, acea linie confirma o sarcina, cel putin asa spun femeile din popor.

| Anaysa26 a răspuns (pentru Violleta2022):

E posibil să fie și tare acea zonă?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anaysa26):

Tare este daca femeia a lucrat muschii abdominali, dar daca are acolomai multicica grasime, nu este zona tare.
O sarcina in primele 2-3 luni este oricum cat un bob de piper, apoi mazare, strugure, si pe la 3 luni este cat o nuca, deci imposibil sa fie ceva tare acolo, in primele 3 luni.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru linistea ta sufleteasca afla ca acea dunga care poate sa apara uneori in anumite cazuri si poate fi putin mai inchisa la culoare fata de culoare pe care o are restul abdomenului, NU are nicio semnificatie in cazul tau in acest moment, daca este vorba de posibilitatea sau probabilitatea de a exista o sarcina instalata in uterul tau.
Acea asa numita si cunoscuta ''Linea nigra'', poate sa apara in
cazul in care este vorba de burtica de gravida avansatea, care poate fi strabatuta, pe verticala, de o linie inchisa la culoare. „Linea nigra", pe numele sau medical, este absolut normala si, de obicei, nu tine o vesnicie. Poate sa apara si sa devina vizibila in momentul in care abdomenul este deja bombat, fiind sanse ca linia sa poata fi observata in intervalul cuprins de regula dupa cea de a 5-a luna de sarcina, adica intre saptamana a 18-27 de sarcina, precum si cu putin inainte de a naste, intre cea de a 29-40 saptamani de sarcina. Multa sanatate!

| Andreea01234554321 explică (pentru corbulalbrosu):

E maro linia deține de la buric in jos

| Andreeush a răspuns:

De cât timp ți-a apărut?

| Andreea01234554321 explică (pentru Andreeush):

Stiu doar ca nu o aveam, acum câteva zile am observat